Światowy Dzień Mokradeł 2012
2 lutego 2012
Przewodnik Collinsa nareszcie po polsku
7 lutego 2012
Pokaż wszystkie
OTOP ws. mostu wantowego w Bydgoszczy

W związku z ostatnim wypadkiem z udziałem łabędzi na moście wantowym w Bydgoszczy, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ubolewa, że przy wyborze jego lokalizacji i projektowaniu kształtu nie wzięto pod uwagę ryzyka kolizji z ptakami. Są one tragiczne w skutkach nie tylko dla ptaków, mogą również skutkować zagrożeniem zdrowia i życia ludzi. Na obecnym etapie zaawansowania prac OTOP zaleca podjęcie działań zmierzających do zminimalizowania tego ryzyka.

Według OTOP, linowe elementy mostu (tzw. wanty) powinny zostać pomalowane na kolor jaskrawy, który zwiększy szansę ich wcześniejszego zauważenia przez przelatujące ptaki, zwłaszcza mało zwrotne łabędzie. Należy podkreślić, że obowiązek zastosowania koloru zmniejszającego ryzyko kolizji ptaków z mostem został na inwestora nałożony również w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Budowany most ma służyć komunikacji tramwajowej, co oznacza konieczność zamontowania przewodów napowietrznych, z którymi również mogą zderzać się ptaki. W przypadku łabędzi  – ptaków dużych i masywnych – może to stanowić ryzyko dla ruchu tramwajowego i bezpieczeństwa pasażerów. Podobny problem występował w Krakowie, gdzie w celu zmniejszenia liczby kolizji zamontowano na całej długości dwóch mostów (m.in. Mostu Grunwaldzkiego)  specjalne chorągiewki w kolorze pomarańczowym. Po ich zawieszeniu liczba zderzeń ptaków z przewodami wyraźnie zmalała.

Jednocześnie informujemy, że Ogólnopolskie Towarzystwo  Ochrony Ptaków nie weźmie udziału  w zapowiedzianym przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy konkursie ofert na wykonanie ekspertyzy ornitologicznej. Jest to podyktowane przyjętymi przez OTOP zasadami transparentności, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej Towarzystwa. 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl