Nie zabierajmy ptaków rodzicom!
17 maja 2012
Monitoring ptaków – konferencja o wynikach
22 maja 2012
Pokaż wszystkie
Puszcza Białowieska – nowe perspektywy

17 maja br. Ministerstwo Środowiska przedstawiło plan działań dla Puszczy Białowieskiej. Pozwala on mieć nadzieję na wprowadzenie skutecznej ochrony tego wyjątkowo cennego obszaru.

Nowe szanse na ochronę Puszczy

Minister środowiska podtrzymał decyzję swojego poprzednika o ustanowieniu rocznego pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej na poziomie 48,3 tys. metrów sześciennych rocznie. Według resortu ta ilość powinna zaspokoić potrzeby mieszkańców regionu. Zapowiedziano również, że cięcia sanitarne nie będą prowadzone na obszarach drzewostanów, w których ponad stuletnie drzewa stanowią przynajmniej 10%. Organizacje ekologiczne, w tym OTOP, stoją na stanowisku, że deklaracja powinna jak najszybciej przyjąć formę  aktu prawnego i że należy zapewnić jego skuteczną egzekucję.

Sprawy do rozwiązania

Nie wszystkie sporne kwestie udało się rozwiązać. Wciąż pozostaje problem prowadzenia wycinek w okresie lęgowym ptaków, zagrażających m.in. zagrożonych w skali całego kontynentu dzięciołom: białogrzbietemu i trójpalczastemu oraz sowom: włochatce i sóweczce. Konieczne jest również porównanie przestrzenne zaplanowanego przez Lasy Państwowe pozyskania drewna z rozmieszczeniem obszarów wyjątkowo cennych przyrodniczo w obrębie Puszczy Białowieskiej.


Ty Też możesz pomóc chronić Puszczę Białowieską i inne cenne przyrodniczo obszary! Odwiedź zakładkę “Rzecznictwo obywatelskie” i zaapeluj do posłów o poparcie dla inicjatywy “Oddajcie parki narodowi!”

Zdjęcie: Cezary Korkosz

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl