Wypatrujmy skowronków! - OTOP
Konferencja “Reed as a renewable resource”
28 lutego 2013
Spędź wiosnę z wodniczką!
5 marca 2013
Pokaż wszystkie
Wypatrujmy skowronków!

O nadchodzącej wielkimi krokami wiośnie informuje nie tylko coraz wyższa temperatura, ale również to, co dzieje się w świecie ptaków. Serdecznie zapraszamy do wypatrywania jednego z pierwszych skrzydlatych zwiastunów wiosny – skowronka.

Skowronek to niewiele większy od wróbla brązowy ptak, który stanowi nieodłączny element polskiego krajobrazu rolniczego. Nic dziwnego – w Polsce gniazduje ponad 7 mln par skowronków, co stanowi 30% populacji zamieszkującej Unię Europejską. Gatunek jest bardzo ściśle związany z polami uprawnymi . Mniej skowronków spotkamy na terenach z dużym udziałem lasów i na obszarach górskich.

Śpiewający skowronek – autor: Hummingbirder1/ youtube.com

Skowronka najłatwiej spotkać wiosną i wczesnym latem, kiedy intensywnie śpiewają nad polami. Jednak już na początku marca warto odwiedzać tereny otwarte. Jak pokazują dane wprowadzone w latach 2008-2012 przez użytkowników portalu AwiBaza.pl (administrowanego przez OTOP), na pierwsze dni tego miesiąca przypada wyraźny początek przelotu skowronków.

Patrząc na wykres warto zauważyć, że dzięki obserwatorom korzystającym z AwiBazy udało się uchwycić wyjątkowo wczesne przybycie skowronków w 2008, kiedy to w ostatnich dniach lutego spotykano je na 80% wypraw zarejestrowanych w portalu. KLIKNIJ NA WYKRES, BY GO POWIĘKSZYĆ 

Wykres ukazujący wiosenny przelot skowronka w latach 2008-2012. Wartości procentowe wyliczono przez podzielenie liczby zarejestrowanych w AwiBazie wizyt w terenie, podczas których stwierdzono skowronka, przez liczbę wszystkich wizyt zarejestrowanych w danej pentadzie.

Niestety dane z AwiBazy nie pozwalają zaprezentować porównania liczby przelatujących skowronków, ponieważ w przypadku wielu wpisów zaznaczono wyłącznie, że skowronki były obecne, nie podając liczebności. Dlatego, zachęcając wszystkich do zarejestrowania się na www.awibaza.pl i korzystania z tego narzędzia, gorąco namawiamy do podawania choćby przybliżonej liczby spotykanych osobników, co bardzo pomoże w późniejszych analizach.

Przez długi czas polska populacja, w przeciwieństwie do skowronków z wielu innych krajów Europy, wykazywała umiarkowany wzrost liczebności. Niestety w ostatnich latach również w naszym kraju zaczęliśmy obserwować, że sytuacja tego gatunku ulega pogorszeniu.

O przyszłości tych (i wielu innych ptaków) zdecyduje to, jak będzie kształtowało się polskie rolnictwo. Razem z ponad 270 innymi organizacjami z całej Europy OTOP apeluje do posłów z Parlamentu Europejskiego o głosowanie za reformą Wspólnej Polityki Rolnej i poparcie rozwiązań przyjaznych przyrodzie.

Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do tej akcji i wysłania maila do swojego europosła poprzez skorzystanie z

elektronicznej petycji (kliknij, aby zaapelować o poparcie dla zrównoważonego rolnictwa)

Zdjęcie skowronka: Łukasz Zdyb

Chcesz pomóc chronić ptaki? Przekaż 1% swojego podatku na OTOP. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl