Otwieramy zakład produkcji pelletu nad Biebrzą - OTOP
OTOP uruchamia Zakład Produkcji Pelletu nad Biebrzą
19 czerwca 2013
Światowy Kongres BirdLife International w Kanadzie
23 czerwca 2013
Pokaż wszystkie
Otwieramy zakład produkcji pelletu nad Biebrzą

21 czerwca w Trzciannem na Podlasiu odbędzie się uroczyste otwarcie Zakładu Produkcji Pelletu “OTOPellet”, zbudowanego w ramach realizacji projektu „LIFE+ „Zarządzanie siedliskiem wodniczki (Acrocephalus paludicola) poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowywania biomasy” (w skrócie “Wodniczka i biomasa”)

Wodniczka jest jednym z najrzadszych ptaków wróblowych kontynentalnej Europy. W roku 2012 zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję jej liczenia, dzięki czemu wiemy, że krajowa populacja liczy ponad 3250 śpiewających samców. Stanowi to ok. 25% populacji światowej, co czyni Polskę liderem w skali całej Unii Europejskiej, jednocześnie nakładając ogromną odpowiedzialność za przetrwanie tego gatunku.Kluczowe dla jego uratowania jest zachowanie odpowidnich warunków siedliskowych, co oznacza m.in. utrzymanie rozległych podmokłych łąk. Wiąże się to z koniecznością ich okresowego wykaszania, podczas którego powstają duże ilości biomasy o niewielkiej wartości dla rolnictwa. Dzięki nowemu zakładowi, możliwe będzie przerabianie roślinnego materiału z Doliny Biebrzy na pellet służący jako materiał opałowy. 

 

Zakład będzie w stanie produkować rocznie ok. 4,5 tys. ton pelletu. Surowiec będzie pochodził z biebrzańskich łąk koszonych przez OTOP oraz innych rolników z Doliny Biebrzy. Rozpoczęliśmy już pozyskiwanie biomasy, zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych współpracą. – mówi Dariusz Tatarczuk, dyrektor zakładu.

 

Projekt „Zarządzanie siedliskiem wodniczki (Acrocephalus paludicola) poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowywania biomasy” realizowany jest przez OTOP od roku 2010. Jego głównym celem jest zwiększenie i poprawienie jakości obszaru siedlisk odpowiednich dla wodniczki we wschodniej Polsce. Otwarcie zakładu produkcji pelletu nie tylko umożliwi zagospodarowanie biomasy powstającej podczas wykonywania zabiegów ochronnych, ale stworzy również szansę na zwiększenie stabilności finansowej, niezbędnej w długofalowej ochronie przyrody. 

Uroczyste otwarcie zakładu odbędzie się w piątek 21 czerwca przy ul. Nowej 2 w Trzciannem. Część oficjalna z udziałem zaproszonych gości potrwa do godziny 14.00, natomiast od godz. 17.00 do godz. 20.00 wszystkich serdecznie zapraszamy na “drzwi otwarte” zakładu. 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl