Dla przyrody i lokalnej społeczności – otworzyliśmy zakład produkcji pelletu - OTOP

Dla przyrody i lokalnej społeczności – otworzyliśmy zakład produkcji pelletu

Uratowane brzegówki na Podkarpaciu
24 czerwca 2013
Zaproszenie na wycieczki do warszawskiego Morysina
26 czerwca 2013
Pokaż wszystkie
Dla przyrody i lokalnej społeczności – otworzyliśmy zakład produkcji pelletu

21 czerwca, w obecności przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku i lokalnych samorządowców nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu produkcji pelletu, wybudowanego przez OTOP w Trzciannem (woj. podlaskie).

Zakład został wybudowany w ramach realizowanego przez OTOP projektu „LIFE+ „Zarządzanie siedliskiem wodniczki (Acrocephalus paludicola) poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowywania biomasy”. Dotychczas poważnym problemem związanym z zabiegami ochronnymi były duże ilości uzyskiwanej biomasy (głównie trzciny) – materiału o niskiej wartości dla rolnictwa. W zleconym przez OTOP studium wykonalności analizowano trzy alternatywne rozwiązania: produkcję biogazu, kompostowanie oraz wykorzystanie biomasy jako paliwa (poprzez spalanie bezpośrednie lub w formie pelletu). Po uwzględnieniu uwarunkowań ekologicznych i ekonomicznych produkcja pelletu okazała się najlepszym pomysłem. Dzięki zakupieniu zabudowań dawnego tartaka w Trzciannem nie trzeba było budować wszystkiego od zera , lecz zaadaptować istniejący obiekt do nowego przeznaczenia.

W Dolinie Biebrzy koszenia obejmują ok. 3000 ha, na których produktywność wynosi 1-1,5 t suchej biomasy z hektara. Moce produkcyjne zakładu umożliwiają nam, przy odpowiedniej dostępności surowca, na produkcję 4-4,5 tys. ton pelletu rocznie. – mówi Dariusz Gatkowski, koordynator projektu. Obecnie prowadzimy działania mające na celu dotarcie z informacją o zakładzie do jak najszerszego grona potencjalnych dostawców i odbiorców.

Nawiązaliśmy już pierwsze kontakty. Skupujemy biomasę z Doliny Biebrzy, także tę z poprzednich sezonów. Stawki są w każdym przypadku ustalane indywidualnie – zależą m.in. od jakości surowca (zwłaszcza wilgotności), kosztów związanych z transportem do miejsca przetworzenia i poziomem cen na rynku. – tłumaczy Dariusz Tatarczuk, dyrektor zakładu w Trzciannem.

ZOBACZ GALERIĘ Z OTWARCIA ZAKŁADU

Produkowany pellet będzie służył przede wszystkim zaspokojeniu zapotrzebowania energetycznego społeczności lokalnej, która uzyskuje w ten sposób dostęp do bardzo dobrej jakości materiału opałowego. Jego cena staje się coraz bardziej atrakcyjna w kontekście drożejących paliw kopalnych. Jednak cena to nie wszystko – mówi Tatarczuk. – Należy podkreślić, że produkowany w Trzciannem pellet charakteryzuje się brakiem szkodliwych substancji wiążących, niskim poziomem emisji dwutlenku siarki podczas spalania, a także niewielką ilością powstającego popiołu, który można wykorzystywać jako naturalny nawóz. – dodaje.

O korzyściach dla gminy z nowego zakładu mówił na uroczystości Zdzisław Dąbrowski, wójt gminy Trzcianne. Podkreślał, że poza nowym źródłem przyjaznego środowisku surowca do ogrzewania budynków, inwestycja oznacza również zwiększenie dochodów z podatku oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Do tej pory zatrudnienie w zakładzie znalazło 4 mieszkańców gminy, docelowo natomiast zakład ma zatrudniać 9 pracowników technicznych oraz osobę do pracy biurowej.

Zakład w Trzciannem to znakomity przykład na to, że ochrona przyrody nie tylko nie musi stać w sprzeczności z rozwojem ekonomicznym, ale może go wręcz napędzać. Ogromnie się cieszymy, że wieloletnie staranie licznej grupy ludzi zaangażowanych w ten projekt zostały uwieńczone miejscem, które idealnie pasuje do hasła promocyjnego gminy: „Trzcianne – Dolina Wodniczki” – podkreślił podczas uroczystego otwarcia Prezes Zarządu OTOP, dr Dariusz Bukaciński.

Donacja

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl