Zbiór biomasy nad Biebrzą: zdążyć przed wiosną - OTOP
W Poznaniu dowiecie się, jak fotografować ptaki
17 lutego 2014
Wycieczka (8.03) i spotkanie (19.03) w Poznaniu
5 marca 2014
Pokaż wszystkie
Zbiór biomasy nad Biebrzą: zdążyć przed wiosną

Ubiegłoroczne długotrwałe jesienne opady i związany z nimi wysoki poziom wody mocno skomplikowały nasze plany dotyczące koszenia i zbioru skoszonego siana z łąk w dolinie Biebrzy, utrzymywanych w celu zapewnienia odpowiednich warunków żyjących tam ptakom (zwłaszcza wodniczce) i innym organizmom. Przy wysokim poziomie wody znacząco wzrastało ryzyko zniszczenia siedliska przez sprzęt używany do zwożenia biomasy, dlatego też z nadzieją oczekiwaliśmy nadejścia zimy i zmrożenia gruntu.

Niestety, przez długi czas zima panowała tylko w kalendarzu, przez co zwiezienie biomasy po lodzie wciąż nie było możliwe. Istniało poważne ryzyko, że skoszone jesienią siano pozostanie na łąkach w formie bel, co byłoby bardzo niekorzystne dla zachowania właściwego stanu siedlisk. Na szczęście w drugiej połowie stycznia doczekaliśmy się mrozów i to od razu potężnych, czasem przekraczających -20 stopni Celsjusza.

Mrozy i związane z nimi zlodzenie umożliwiły przeprowadzenie intensywnych prac na przełomie stycznia i lutego. Zakres działań obejmował działki położone w Biebrzańskim Parku Narodowym i w jego otulinie. Zebrana biomasa została przetransportowana do zakładu produkcji OTOPellet w Trzciannem, gdzie posłuży do produkcji ekologicznego paliwa – pelletu z siana. Łącznie udało się zebrać i przewieźć około 250 ton biomasy, co odpowiada ponad 2 tysiącom balotów siana. Bele już nie straszą na łąkach, które wkrótce zapełni ptasi gwar podczas wiosennych przelotów.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl