Ponad pół miliona osób powiedziało TAK dla Natury
27 lipca 2015
Konkurs dla obserwatorów MPPL 2015!
5 sierpnia 2015
Pokaż wszystkie
Polska wersja aplikacji NaturaList

Średnio 16% wszystkich obserwacji jest dodawanych do ornitho za pomocą smartfona i NaturaList. Nowa wersja aplikacji jest już dostępna za darmo w sklepie Google Play. Oprócz polskiej wersji językowej obejmuje ona kilka przydatnych ulepszeń.

Najważniejszym rozszerzeniem aplikacji jest możliwość edycji wprowadzonych obserwacji. Dodane dane można zmieniać do momentu ich wysłania na serwer, czyli synchronizacji z ornitho.pl (po synchronizacji dane można edytować przez portal ornitho.pl).
Drugą ważną funkcją jest możliwość dołączania zdjęć. Może to być przydatne np. przy dokumentacyjnych zdjęciach ptaków wykonanych za pomocą smartfona i sprzętu optycznego (lunety/ lornetki), lub zdjęciach obrazujących wysoką kategorię lęgowości np. znalezione gniazdo, skorupy jaj, itp.
NaturaList został też wzbogacony o przydatny moduł ułatwiający liczenia dużych stad ptaków. Nowy licznik pozwala sumować stada ptaków po dziesiątkach lub setkach.

Wprowadzono także istotne zmiany na listach gatunków. Aplikacja zawiera teraz wszystkie ptaki dostępne na światowej liście IOC v4.4 (www.worldbirdnames.org). Dodatkowo rozszerzono listy innych zwierząt, dodając w sumie około 15.000 gatunków w 22 językach. Podobnie jak w znanej bazie głosów ptaków Xeno-Canto (www.xeno-canto.org) gatunki zostały również przydzielone do kontynentów.
Jeśli korzystasz z aplikacji tylko na ternie Polski, to najlepiej po zainstalowaniu nowej wersji wybrać w listach gatunków ornitho.pl, a w kryteriach lęgowości polskie kody i odpowiadające im kryteria, dzięki czemu aplikacja będzie miała wszystkie stwierdzone na terenie Polski ptaki.

Jeśli jesteś już użytkownikiem NaturaList to aktualizacja powinna odbyć się automatycznie. Jeśli dotychczas to się nie stało wejdź do sklepu Google Play, skąd możesz samodzielnie wykonać aktualizację.

Więcej informacji o NaturaListhttp://www.ornitho.pl/index.php?m_id=1183&item=7

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl