Rozstrzygnięcie konkursu na relację z Zimowego Ptakoliczenia.
10 lutego 2016
Wspólne starania o odbudowę stad ryb Bałtyku
17 lutego 2016
Pokaż wszystkie
Akcja ratunkowa w wykonaniu Częstochowskiej Grupy OTOP

W niedzielę 16 czerwca członkowie i sympatycy Częstochowskiej Grupy Lokalnej OTOP zorganizowali nad zbiornikiem Poraj akcję ratowania mew śmieszek. Kolonia tych ptaków poważnie ucierpiała wskutek gwałtownego wzrostu poziomu wody.

Wskutek zalania zlokalizowanej na wyspie kolonii lęgowej pisklęta zostały porozrzucane po brzegach zbiornika. Część z nich zaczęła na piechotę oddalać się od wody, co wiązało się z ryzykiem odwodnienia oraz zwiększonego zagrożenia związanego z drapieżnikami i samochodami. Członkowie i sympatycy Grupy uratowali łącznie kilkanaście młodych mew, które były zbierane z dróg, pól i prywatnych posesji.

Odratowane ptaki wypuszczono w pobliżu kolonii, gdzie szybko zaczęły pić i znalazły się pod opieką rodziców. Ornitolodzy apelują do wszystkich wypoczywających nad zbiornikiem Poraj, by w razie spotkania z młodocianą mewą starali się zagonić ją w stronę wody, gdzie ma zdecydowanie większe szanse na przeżycie niż poza nią. Część osobników jest już lotna, co dodatkowo zwiększa ich szanse na przetrwanie.

Zdjęcie główne: Jedna z uratowanych młodych śmieszek (fot. Marek Herman)

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl