Minister Szyszko wydał wyrok na Puszczę Białowieską
25 marca 2016
1% – wielka rzecz!
14 kwietnia 2016
Pokaż wszystkie
Rezerwat Beka wysprzątany

W sobotę, 2 kwietnia 2016 roku miłośnicy rezerwatu Beka spotkali się, aby posprzątać śmieci pozostawione przez nielegalnych turystów, kłusowników, bursztyniarzy i te wyrzucone przez morze. W akcji wzięło udział 24 wolontariuszy – w większości byli to członkowie Trójmiejskiej Grupy OTOP, którzy zwiedzali teren rezerwatu już od rana pod przewodnictwem Dariusza Ożarowskiego.

2-fot-mariusz-zarzycki-zbiorka-i-wprowadzenie

Śmieci było dużo, rozmaitych gabarytów, od klocków lego, po telewizor i ponton, był też tajemniczy list w butelce i wszelkie części garderoby. Dominowały butelki i wszelkiego rodzaju torebki plastykowe. Zebrane odpady zostały następnie drogą wodną przewiezione na miejsce składowe, gdzie załadowaliśmy je do kontenera.

3-fot-florian-kowalczuk-telewizor-z-lachy5-fot-dariusz-tarnawski-juz-troche-zesmy-uzbierali

Odśmiecanie Beki trwało od godz. 10. do 16. Po skończonej pracy udaliśmy się do Rzucewa, do Parku Kulturowego – Osada Łowców Fok, gdzie czekało na nas ognisko, a także opowieści p. Krzysztofa Garstkowiaka o historii osady Beka i zwiedzanie muzeum.

7-fot-dariusz-ozarowski-przy-ognisku-po-pracy

Pragniemy podziękować wszystkim wolontariuszom – bez ich zaangażowania ta akcja byłaby niemożliwa.

4-fot-maria-chmielarz-podejko-odpady-znad-ujscia-rzeki-redy-i-transport-zebranych-odpadow-droga-wodna6-fot-krzysztof-nowak-odpady-znad-zagorskiej-strugi-od-mostu-do-ujscia

Szczególne podziękowania należą się: Darkowi Ożarowskiemu, który poprowadził rano wycieczkę edukacyjną w rezerwacie; Joachimowi Długiemu za przetransportowanie odpadów swoją łodzią; Tadeuszowi Wrese za zebranie i zwiezienie odpadów do kontenera; sołtysowi Osłonina, Krzysztofowi Garstkowiakowi dzięki uprzejmości którego udało się zorganizować ognisko oraz pozyskać kontener; wójtowi Gminy Puck, Panu Tadeuszowi Puszkarczukowi za sfinansowanie zakupu rękawic oraz worków oraz przekazanie kontenera na akcję; a także Pawłowi Kołodziejskiemu za wsparcie i logistykę – zaangażowanie tych osób było kluczowe i przyczyniło się do sukcesu tego wydarzenia.

Autorzy zdjęć, od góry: Krzysztof Nowak, Mariusz Zarzycki, Florian Kowalczuk, Dariusz Ożarowski, Dariusz Tarnawski.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl