Minister Szyszko wydał wyrok na Puszczę Białowieską
25 marca 2016
1% – wielka rzecz!
14 kwietnia 2016
Pokaż wszystkie
Rezerwat Beka wysprzątany

W sobotę, 2 kwietnia 2016 roku miłośnicy rezerwatu Beka spotkali się, aby posprzątać śmieci pozostawione przez nielegalnych turystów, kłusowników, bursztyniarzy i te wyrzucone przez morze. W akcji wzięło udział 24 wolontariuszy – w większości byli to członkowie Trójmiejskiej Grupy OTOP, którzy zwiedzali teren rezerwatu już od rana pod przewodnictwem Dariusza Ożarowskiego.

2-fot-mariusz-zarzycki-zbiorka-i-wprowadzenie

Śmieci było dużo, rozmaitych gabarytów, od klocków lego, po telewizor i ponton, był też tajemniczy list w butelce i wszelkie części garderoby. Dominowały butelki i wszelkiego rodzaju torebki plastykowe. Zebrane odpady zostały następnie drogą wodną przewiezione na miejsce składowe, gdzie załadowaliśmy je do kontenera.

3-fot-florian-kowalczuk-telewizor-z-lachy5-fot-dariusz-tarnawski-juz-troche-zesmy-uzbierali

Odśmiecanie Beki trwało od godz. 10. do 16. Po skończonej pracy udaliśmy się do Rzucewa, do Parku Kulturowego – Osada Łowców Fok, gdzie czekało na nas ognisko, a także opowieści p. Krzysztofa Garstkowiaka o historii osady Beka i zwiedzanie muzeum.

7-fot-dariusz-ozarowski-przy-ognisku-po-pracy

Pragniemy podziękować wszystkim wolontariuszom – bez ich zaangażowania ta akcja byłaby niemożliwa.

4-fot-maria-chmielarz-podejko-odpady-znad-ujscia-rzeki-redy-i-transport-zebranych-odpadow-droga-wodna6-fot-krzysztof-nowak-odpady-znad-zagorskiej-strugi-od-mostu-do-ujscia

Szczególne podziękowania należą się: Darkowi Ożarowskiemu, który poprowadził rano wycieczkę edukacyjną w rezerwacie; Joachimowi Długiemu za przetransportowanie odpadów swoją łodzią; Tadeuszowi Wrese za zebranie i zwiezienie odpadów do kontenera; sołtysowi Osłonina, Krzysztofowi Garstkowiakowi dzięki uprzejmości którego udało się zorganizować ognisko oraz pozyskać kontener; wójtowi Gminy Puck, Panu Tadeuszowi Puszkarczukowi za sfinansowanie zakupu rękawic oraz worków oraz przekazanie kontenera na akcję; a także Pawłowi Kołodziejskiemu za wsparcie i logistykę – zaangażowanie tych osób było kluczowe i przyczyniło się do sukcesu tego wydarzenia.

Autorzy zdjęć, od góry: Krzysztof Nowak, Mariusz Zarzycki, Florian Kowalczuk, Dariusz Ożarowski, Dariusz Tarnawski.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl