O edukacji w kontakcie z przyrodą - OTOP
Odbudowa wieży widokowej w rezerwacie Karsiborska Kępa
18 listopada 2016
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia 2016
Pokaż wszystkie
O edukacji w kontakcie z przyrodą

lln-logoW dniu 7 listopada 2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nadrybiu (województwo lubelskie) odbyły się warsztaty pod nazwą „Edukacja w kontakcie z przyrodą”.

Na spotkaniu obecni byli nauczyciele z gmin Puchaczów, Cyców i Ludwin, a także m.in.: przedstawiciel Poleskiego Parku Narodowego, Starostwa Powiatowego w Łęcznej, Urzędu Gminy Puchaczów oraz LW Bogdanka SA. Spotkanie miało miejsce w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego Lifelong Learning throug Nature,  który OTOP realizuje z partnerami BirdLife z Malty (BirdLife Malta), z Wielkiej Brytanii (Royal Society for the Protection of Birds) i z Irlandii (BirdWatch Ireland) oraz wspólnie z Ministerstwem Edukacji Malty.

Spotkanie poświęcone było znaczeniu bezpośredniego kontaktu z przyrodą w edukacji szkolnej, a także edukacji nieformalnej, na każdym etapie kształcenia i poznawania świata przez młodych ludzi. W trakcie warsztatów  OTOP podzielił się z jego uczestnikami informacjami  na temat idei i działań projektu Lifelong Learning through Nature  oraz spodziewanych i już osiągniętych rezultatów. Jednym z efektów projektu, który zakończy się w sierpniu 2017 r., będą materiały edukacyjne dla różnych poziomów nauczania wypracowane wspólnie przez partnerów. Wybrane materiały, najpierw przetestowane przez nauczycieli na Malcie, zostaną, po ich zaadaptowaniu, udostępnione także nauczycielom w Polsce i w Irlandii. Na tym etapie realizacji projektu mogliśmy zaprezentować Przewodnik dla nauczycieli przedszkoli „Bliżej Natury”, zawierający propozycję zajęć w terenie dla najmłodszych. Już wkrótce będzie on dostępny na naszej stronie internetowej.

W trakcie spotkania miała miejsce ożywiona dyskusja, poprzedzona prezentacjami przedstawionymi przez OTOP oraz ZSP w Nadrybiu, na temat znaczenia kontaktu z przyrodą dla harmonijnego, wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, problemu, jakim zwłaszcza w środowiskach miejskich, jest tzw. deficyt kontaktu z przyrodą oraz różnorodnych, niejednokrotnie prostych działań, które tę sytuację pozwalają przełamać.

Miejscem warsztatów i dyskusji nie bez powodu była szkoła w Nadrybiu, której kadra ma znakomite efekty nauczania w zgodzie z naturą oraz podejmowania różnorodnych inicjatyw, pozwalających dzieciom utrzymać na co dzień kontakt z przyrodą, a w które angażowana jest cała społeczność szkolna, łącznie  z rodzicami.

OTOP dziękuje serdecznie Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu za goszczenie u siebie uczestników warsztatów.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl