Najwyższy czas na żywność i rolnictwo przyjazne przyrodzie - OTOP
NGO popierają dyrektywę ptasią i siedliskową
2 lutego 2017
Krzyżówka nie dała szans innym gatunkom
17 lutego 2017
Pokaż wszystkie
Najwyższy czas na żywność i rolnictwo przyjazne przyrodzie

Fot. Cezary Korkosz

Komisja Europejska uruchomiła długo oczekiwane konsultacje publiczne na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). BirdLife – międzynarodowa federacja organizacji zajmujących się ochroną przyrody – wzywa do stworzenia systemu produkcji żywności i zrównoważonego rolnictwa, który będzie przyjazny dla przyrody.

Obecnie około 35% budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na WPR. W obecnym kształcie umniejsza ona znaczenie środowiska, zdrowia publicznego i zrównoważonego rozwoju, nie powstrzymuje też spadku liczby rolników w UE. Zreformowana WPR musi działać w sposób spójny ze wszystkimi innymi obszarami polityki, zwłaszcza dotyczącymi ochrony środowiska, w celu zapewnienia przyszłości rolnikom, obywatelom i naszej przyrodzie.

Wspólna Polityka Rolna szkodzi środowisku, przyczynia się do zmian klimatu, utraty różnorodności biologicznej, erozji gleby i zanieczyszczenia wody. Ptaki krajobrazu rolniczego są obecnie najbardziej zagrożoną grupą ptaków w Europie. W ciągu ostatnich 30 lat ich populacja zmniejszyła się o prawie 50%. Oznacza to, że z terenów uprawnych znikła w tym okresie prawie połowa ptaków. Poprzednia próba „zazielenienia” WPR nie powiodła się zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i zatrzymania utraty różnorodności biologicznej.

Konsultacje ogłoszone przez Komisję Europejską są początkiem debaty na temat przyszłości WPR. Niestety, nie pojawiają się w nich Cele Zrównoważonego Rozwoju – priorytet następnej WPR, określone jako część planu pracy Komisji na rok 2017. BirdLife wzywa do odnoszenia się do nich przy określaniu kierunków każdej dziedziny polityki UE.

Trees Robijns, zajmująca się rolnictwem i bioenergetyką w BirdLife Europe and Central Asia, powiedziała: „Początek reformy WPR jest okazją do dokonania takich zmian, dzięki którym rolnictwo będzie sprzyjać potrzebom ludzi i naszej planety. Komisarz Phil Hogan może zmienić przestarzałą WPR i stworzyć system na miarę naszych czasów.”

Ariel Brunner, szef polityki europejskiej w BirdLife Europe and Central Asia, powiedział: „Wypowiedzi komisarza Hogana na początku konsultacji są zachęcające: wyraźne odniesienie do zrównoważonego rozwoju, szeroka perspektywa i zrozumienie problemów obszarów wiejskich, nawiązania do ochrony środowiska. Czekamy, kiedy te słowa przełożą się na działania. Komisarz może na nas liczyć, pomożemy mu dotrzymać obietnic. Komisarz Hogan wspomniał, że w przeszłości Parlament Europejski i Rada blokowały postępowe reformy WPR. Od dzisiaj, dzięki szerokiej mobilizacji obywateli i zainteresowanych stron ze wszystkich państw członkowskich, można będzie tego uniknąć. W ciągu najbliższych trzech miesięcy będziemy zachęcać do udziału w konsultacjach.”

Strona konsultacji KE: https://ec.europa.eu/agriculture/consultations/cap-modernising/2017_pl

W terminie późniejszym konsultacje dotyczące reformy WPR na stronach Komisji Europejskiej mają być dostępne także po polsku. Aby śledzić kampanię BirdLife dotyczącą reformy WPR zapraszamy na www.birdlife.org, www.otop.org.pl oraz do obserwowania na Twitterze #LivingLand.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl