Nie! dla nowych jednostek połowowych
23 marca 2017
Sprzątamy Rezerwat Beka
31 marca 2017
Pokaż wszystkie
Zachęcamy NGO do włączenia się w konsultacje KE dot. WPR

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wspólnie z Fundacją WWF Polska zachęcają organizacje pozarządowe oraz fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty do włączenia się w konsultacje społeczne ogłoszone przez Komisję Europejską poświęcone reformie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Pokazujemy, że zmiany są potrzebne i możliwe!

Postulujemy zastąpienie modelu rolnictwa intensywnego wsparciem dla rolnictwa zrównoważonego, co umożliwi produkcję dobrej jakościowo żywności, sprzyjać będzie powstawaniu dobrze prosperujących społeczności wiejskich oraz zabezpieczy i ochroni środowisko. By nastąpiła odpowiednia zmiana, konieczna jest aktywna reakcja obywateli oraz organizacji pozarządowych, abyśmy w prowadzonych konsultacjach jednym głosem zaapelowali do polityków o zmianę obecnego kształtu WPR. W tym celu międzynarodowe organizacje: BirdLife Europe & Central Asia, the European Environmental Bureau (EEB) oraz WWF EU zorganizowały kampanię na rzecz zmiany WPR pod nazwą Living Land.  Ma ona zrzeszać obywateli i organizacje, zachęcać do udziału w konsultacjach dot. WPR. Przygotowano także proponowane odpowiedzi, których można użyć wypełniając formularz konsultacji. Strona: www.living-land.org została przetłumaczona na kilkanaście języków, w tym polski.

Strona kampanii Living Land po polsku

Główne przesłanie tej kampanii stanowi: „Lepszy system produkcji żywności i gospodarki rolnej w Europie może być nie tylko bardziej zrównoważony. Może być zdrowszy i sprawiedliwszy. Może przynosić korzyści całemu społeczeństwu, rolnikom i przyrodzie, zarówno w krótkiej perspektywie, jak i w dalszej przyszłości. Dzieląc tę wspólną wizję oraz zgadzając się z twierdzeniem, że system produkcji żywności i gospodarki rolnej UE nie działa tak, jak powinien, chcemy, aby zreformowana WPR:

  • Była uczciwa – wobec rolników i społeczności wiejskich.
  • Chroniła przyrodę w sposób zrównoważony – abyśmy mieli czyste powietrze i wodę, zdrową glebę i bogactwo świata roślin i zwierząt.
  • Była zdrowa – abyśmy mieli dobre jedzenie i mogli zapewnić dobrobyt wszystkim ludziom.
  • Była globalnie odpowiedzialna – za klimat naszej planety i zrównoważony rozwój na całym świecie.”

Popierając postulaty reformy Wspólnej Polityki Rolnej, Fundacja WWF Polska oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zwracają się do wszystkich organizacji zainteresowanych udziałem w kampanii z prośbą o:

  • Wysłanie własnej odpowiedzi na konsultacje KE w sprawie WPR: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/FutureCAP. Odpowiedzi należy nadsyłać do 2 maja 2017 r.. Można w tym celu wykorzystać odpowiedzi zaproponowane na stronie kampanii Living Land: www.living-land.org/polish/ (plik z odpowiedziami również tu).
  • Przyłączenie się do międzynarodowej kampanii Living Land (poprzez stronę internetową: www.living-land.org/join-us/)
  • Zachęcanie na swoich stronach internetowych i poprzez media społecznościowe do wysłania odpowiedzi na konsultacje KE .
  • Stworzenie wspólnego komunikatu polskich organizacji pozarządowych w sprawie potrzeby reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą dotyczącą WPR i chcą Państwo włączyć się w kampanię Living Land prosimy o pilne przesłanie informacji na adres: asosnowska@wwf.pl lub katarzyna.groblewska@otop.org.pl. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile polskich organizacji przystąpiło do kampanii Living Land i jest zaangażowanych w działania. Prosimy także o przekazanie tego listu wszystkim potencjalnie zainteresowanym organizacjom.

Do tej pory ponad 140 organizacji z całej Europy przyłączyło się do kampanii Living Land. Ich szczegółowy wykaz dostępny jest na stronie: www.living-land.org/ourvision#logos.

#LivingLand

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl