Sezon Spring Alive w Polsce za nami! - OTOP
O edukacji przyrodniczej w Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie
7 lipca 2017
Experts met to discuss new method for aquatic warbler survival
12 lipca 2017
Pokaż wszystkie
Sezon Spring Alive w Polsce za nami!

Nadeszło lato, a to oznacza, że tegoroczny sezon Spring Alive dobiegł końca. Ptaki mają przerwę w wędrówkach i odbywają lęgi. Niedługo zaczną szykować się już do drogi powrotnej, więc sezon Spring Alive zacznie się w Afryce. A zatem to jeszcze nie koniec!

Poprzez tegoroczny temat przewodni, którym było: „Nie zabieraj piskląt do domu” chcieliśmy zwrócić uwagę na problem porywania ptasich piskląt i podlotów przez ludzi. Naprawdę trudno oprzeć się urokowi pierzastych kuleczek skaczących po trawniku, a więc ptasim porywaczem może zostać każdy. Spring Alive w Polsce został więc zainaugurowany wykładem dr Agnieszki Czujkowskiej z warszawskiego Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” na temat znajdywania młodych ptaków przez ludzi. Prezentacji „Jak nie zostać porywaczem” wysłuchało około 30 osób.

Wykład o pisklętach, fot. Jadwiga Moczarska

W tym sezonie sporo działo się w Warszawie. Obserwowaliśmy ptaki w warszawskich parkach – w Łazienkach Królewskich, Parku Skaryszewskim i przy jeziorkach Wilanowskim i Powsinkowskim, gdzie szukaliśmy pierwszych gatunków wiosennych (nie tylko tych ze Spring Alive) i podglądaliśmy postępy w budowie gniazd. We wszystkich wycieczkach wzięło udział blisko 60 uczestników, a razem zaobserwowaliśmy aż 45 gatunków ptaków!

Spacer w Łazienkach, fot. Jadwiga Moczarska

Jako, że Spring Alive to projekt dotyczący ptaków wędrownych, postanowiliśmy pokazać dzieciom jeden ze sposobów monitorowania ptasich wędrówek, czyli obrączkowanie. Zorganizowaliśmy dwa pokazy obrączkowania nad Wisłą, na które zostały zaproszone dzieci z przedszkola i ze szkoły podstawowej. Oba pokazy zostały przeprowadzone przez doświadczonego obrączkarza i ornitologa – Jarosława Synowieckiego.
Wielu nauczycieli, edukatorów i innych osób było zaangażowanych w projekt i aktywnie działali w całej Polsce. W Puławach odbyła się wycieczka ornitologiczna „Majówka z ptakami”, podczas której zaobserwowano 42 gatunki ptaków (także tych ze Spring Alive). Stowarzyszenie Turystyczne „Cyba” z gminy Jedlicze przeprowadziło szereg spotkań dla dzieci i młodzieży o tematyce ptasiej. Zostały zaprezentowane ciekawostki o zwiastunach wiosny, dzieci odgrywały scenki, brały udział w zabawach oraz chodziły na wycieczki. Dostaliśmy również zbiorcze formularze obserwacji od nauczycieli, za co dziękujemy!

Obrączkowanie ptaków, fot. Jadwiga Moczarska

Tegoroczny sezon przyniósł prawie 38 tysięcy obserwacji pięciu gatunków ptaków zarejestrowanych na stronie Spring Alive z całej Europy i Azji. najwięcej obserwacji miała dymówka – 28%, a zaraz za nią uplasowały się jerzyk i kukułka – odpowiednio po 24% i 23%. W Polsce zarejestrowano prawie 800 obserwacji, z czego najwięcej pochodziło z województwa warmińsko-mazurskiego. Nie tylko w Polsce dużo się działo – we wszystkich krajach biorących udział w projekcie zorganizowano aż 157 wydarzeń w ramach akcji.
Wiosna w Afryce rozpoczyna się niedługo po wakacjach w Polsce, więc spodziewamy się wtedy napływu obserwacji od naszych sąsiadów z drugiej półkuli. Zachęcamy do odwiedzania strony www.springalive.net i obserwowania jak wiosna pojawia się w Afryce. Śledźcie również polską stronę Spring Alive i czytajcie ptasie newsy. Zapraszamy do udziału w naszej akcji za rok i stworzenia wspólnie mapy postępów wiosny!

Obserwacje ptaków, fot. Jadwiga Moczarska

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl