O edukacji przyrodniczej w Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie - OTOP

O edukacji przyrodniczej w Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie

Konkurs dla obserwatorów MPPL
3 lipca 2017
Sezon Spring Alive w Polsce za nami!
7 lipca 2017
Pokaż wszystkie
O edukacji przyrodniczej w Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie
26 czerwca odbyło się spotkanie „Edukacja w kontakcie z przyrodą” zorganizowane przez OTOP we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Zaprosiliśmy na nie nauczycieli ze szkół podstawowych oraz przedszkoli, aby zaprezentować najnowsze materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektu Lifelong Learning through Nature (LLN).

LLN to międzynarodowy projekt partnerów BirdLife International z Malty (lider projektu), Irlandii, Polski i UK, którego główną ideą jest wykorzystanie potencjału zajęć prowadzonych w terenie w edukacji szkolnej i pozaszkolnej. Na spotkaniu przedstawiliśmy materiały dla przedszkoli oraz szkoły podstawowej.

Zestaw skierowany do przedszkoli zawiera propozycje gier i zabaw. Ich celem jest przybliżenie dzieci do natury poprzez zaangażowanie różnych zmysłów. Dzieci między innymi zapoznają się z drzewem i fakturą jego kory, rozpoznają w palcach kształt szyszki czy też „polują” na sznurkowe gąsienice. Propozycja dla starszych dzieci wygląda już trochę inaczej – zawiera karty pracy z ćwiczeniami, dzięki którym uczniowie poznają gatunki zwierząt i roślin, ich siedliska oraz łączące je relacje. A to wszystko może dziać się nawet na podwórku czy w ogrodzie szkolnym. Nasze materiały mają na celu zachęcić nauczycieli do prowadzenia zajęć w terenie i ułatwić im je.

Podczas poniedziałkowego spotkania dyskutowaliśmy razem z nauczycielami na temat zanikania kontaktu dzieci z przyrodą. Rozmawialiśmy o tym, jak bardzo ten kontakt jest ważny, jak duży i pozytywny wpływ ma przyroda na człowieka. Podzieliliśmy się między sobą pomysłami na to, w jaki sposób zainteresować naturą dzieci, a także dorosłych.

Materiały z projektu Lifelong Learning through Nature już niedługo pojawią się na naszej stronie internetowej (https://otop.org.pl/naszeprojekty/edukujemy/edukacja-kontakcie-przyroda/) w wersji elektronicznej do pobrania. Nauczycielom obecnym na spotkaniu przypadły one do gustu, zatem zachęcamy do śledzenia aktualności i bycia na bieżąco!

Spotkanie z nauczycielami, fot. Jadwiga Moczarska

Spotkanie z nauczycielami, fot. Jadwiga Moczarska


Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl