Przerwij „Milczenie przywódców” | wspólna akcja133 europejskich NGO
23 lutego 2018
Międzynarodowy Dzień Wróbla | 20 marca
20 marca 2018
Pokaż wszystkie
Policz z nami warszawskie wróble | WRÓBLICZENIE 2018

Wróbel, fot. Piotr Górny, www.piotr-gorny.pl

Któż nie zna wróbla, naszego towarzysza z ulic, podwórek, parków, karmników, uwielbianego przez dorosłych i dzieci, opiewanego przez poetów i… spędzającego sen z oczu naukowców.  Wróbli w naszych miastach jest coraz mniej, a przyczyny spadku ich liczebności nie do końca zostały wyjaśnione. Niektórzy wskazują, że jednym z powodów takiej sytuacji może być utrata miejsc lęgowych. Modernizacja i termomodernizacja budynków mieszkalnych mogła istotnie wpłynąć na dostępność do szczelin, zakamarków i innych niewielkich przestrzeni, tak chętnie wykorzystywanych przez wróble do zakładania gniazd. Drugim powodem może być „porządkowanie” przestrzeni miejskich i śródmiejskich parków – wycinanie starych drzew, usuwanie pozostałości po nich, odkrzaczanie i nadmierne koszenie trawników. Przez takie zabiegi wróble tracą nie tylko naturalne miejsca, sprzyjające rozrodowi, ale także miejsca schronienia, odpoczynku i żerowania.

Policzcie z nami warszawskie wróble!
W dniach 24-25 marca 2018 odbędzie się WRÓBLICZENIE, czyli wielkie liczenie warszawskich wróbli. Akcja będzie organizowana po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że przerodzi się w wydarzenie cykliczne, obejmujące zasięgiem całą Polskę. To najlepszy sposób, żeby uczcić Międzynarodowy Dzień Wróbla, obchodzony 20 marca.

Jak się włączyć?
Chcemy, żeby WRÓBLICZENIE było akcją nie tylko mającą wymiar edukacyjny (zwrócenie uwagi na potrzeby ochrony wróbli), ale było próbą oszacowania liczebności warszawskiej populacji tego gatunku. W związku z tym uruchomiliśmy  stronę internetową wroble.org, której najważniejszą częścią będzie formularz do zbioru danych w terenie. Na stronie znajdziemy również najważniejsze informacje o samej akcji , jak i o wróblach.

Zachęcamy mieszkańców Warszawy, aby w tych dniach w dowolnym miejscu na terenie miasta odszukali wróble, a swoje obserwacje zgłaszali za pomocą telefonów komórkowych, wypełniając prosty formularz. Wszystkie dane będą absolutnie anonimowe!
Formularz Wróbliczenia 2018

Mamy też propozycję dla zaawansowanych obserwatorów, mających doświadczenie w liczeniu z mapa i GPS-em. Teren Warszawy został podzielony na obszary, w obrębie których będziemy liczyć wróble. W każdym obszarze powinna znaleźć się jedna osoba, która jak najdokładniej policzy je oraz określi rodzaj siedlisk, w jakich były obserwowane. Formularze będziemy wypełniać tuż po obserwacji, za pomocą telefonów (bardzo ważna jest dla nas dokładna lokalizacja, którą telefony zapewnią). Zostaną wykorzystane do opracowania mapy występowania warszawskich wróbli, przeprowadzenia  analizy i publikacji danych statystycznych.
Strona wyboru obszarów

Mazurki, fot. Piotr Górny, www.piotr-gorny.pl

A może mazurki?
Mazurki są często mylone z wróblami. Należą wprawdzie do tej samej rodziny (Passeridae), ale różnią się nieco wyglądem. Najbardziej charakterystyczną cechą, umożliwiającą odróżnienie tych dwóch gatunków, jest czarna plamka na białym policzku mazurka. U mazurków, w przeciwieństwie do wróbli, brak jest dymorfizmu płciowego.

W czasie WRÓBLICZENIA zachęcamy także do szukania mazurków i rejestrowania obserwacji. Umożliwi to nam porównanie liczebności obu gatunków i sprawdzenie, w jakich siedliskach mazurki czują się najlepiej.

Organizatorami akcji są Fundacja Psubraty oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Kontakt: wrobliczenie@wroble.org
Strona akcji: http://wroble.org/
Facebook: https://www.facebook.com/wrobliczenie/

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl