Wyrok Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie prawo
17 kwietnia 2018
X Rajd Ptasiarzy | 12 maja 2018
26 kwietnia 2018
Pokaż wszystkie
Sprzątanie rezerwatu Beka 2018 | relacja

Sprzątanie Beki, fot. P. Podejko-Chmielarz

14 kwietnia  2018, jak co roku, wolontariusze spotkali się w rezerwacie Beka, aby posprzątać śmieci pozostawione przez nielegalnych turystów, kłusowników, bursztyniarzy i te wyrzucone przez tegoroczny intensywny sztorm. Akcję koordynował Florian Kowalczuk – kierownik rezerwatu Beka. W akcji wzięło udział 60 osób, co jest rekordem. Kierownik podzielił miłośników rezerwatu na 4 grupy, z których każda była odpowiedzialna za sprzątanie innego terenu. Ze względu na rozpoczynający się okres lęgowy wśród niektórych gatunków ptaków, w części nieudostępnionej turystycznie śmieci zbierały 3 niewielkie grupy mające swoich liderów, a największa czwarta grupa, licząca ponad 30 osób, zbierała śmieci na udostępnionym turystycznie wale przeciwpowodziowym, będącym także drogą rowerową. Jak zwykle śmieci było bardzo dużo, a najciekawsze znaleziska to spory zwój  izolacji elektrycznej, tablica rejestracyjna czy drzwi od lodówki. Uzbieraliśmy ponad 100 worków (głównie o pojemności  120 litrów), co również jest rekordem. Zebrane odpady zostały przewiezione drogą lądową oraz wodną na miejsce składowe i wrzucone do kontenera specjalnie wynajętego na tę akcję.

Wolontariusze podczas sprzątania rezerwatu Beka, fot. F. Kowalczuk

Po skończonej pracy udaliśmy się do Rzucewa, do Parku Kulturowego – Osada Łowców Fok, gdzie czekało na nas ognisko, napoje oraz kiełbaski. Jak zwykle Pan Krzysztof Garstkowiak – opiekun rzucewskiej placówki uraczył uczestników ogniska ciekawymi opowieściami o historii Beki oraz okolic Osłonina.

Pragniemy podziękować wszystkim wolontariuszom – bez ich zaangażowania ta akcja byłaby niemożliwa. Jesteście Wielcy!!

Sprzątanie rezerwatu Beka, fot. D. Ożarowski

Szczególne podziękowania należą się: Darkowi Ożarowskiemu, Liderowi Trójmiejskiej Grupy OTOP za pomoc przy logistyce, Joachimowi Długiemu za przetransportowanie odpadów swoją łodzią, Tadeuszowi Wrese za zebranie i zwiezienie odpadów do kontenera, sołtysowi Osłonina i Gospodarzowi Osady Łowców Fok, Krzysztofowi Garstkowiakowi, dzięki uprzejmości którego udało się zorganizować ognisko oraz pozyskać kontener, wójtowi Gminy Puck, Panu Tadeuszowi Puszkarczukowi za sfinansowanie zakupu rękawic oraz worków oraz przekazanie kontenera na akcję.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl