Sprzątanie rezerwatu Beka 2018 | relacja
18 kwietnia 2018
Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych | 12–13 maja | zorganizuj wycieczkę
27 kwietnia 2018
Pokaż wszystkie
X Rajd Ptasiarzy | 12 maja 2018

Rajd Ptasiarzy to wydarzenie, w trakcie którego miłośnicy ptaków starają się zaobserwować jak największą liczbę gatunków ptaków. Obserwacje i nasłuchy ptasich głosów prowadzone są w 3–5 osobowych zespołach, przez 24 godziny, w obrębie granic administracyjnych jednego, wybranego przez zespół województwa. Dołączcie do zmagań i wygrajcie cenne nagrody!

X edycja Rajdu Ptasiarzy rozpocznie się 12 maja 2018 r. o godz. 0:00 a zakończy o godz. 24:00

Jak się zgłosić?

Chętni do udziału w Rajdzie Ptasiarzy powinni założyć konto na portalu ornitho.pl, a następnie zalogować się na stronie Rajdu (nastąpi przekierowanie na stronę ornitho.pl). Po zalogowaniu uczestnik trafia do puli osób, które chcą wziąć udział w Rajdzie. Drugi krok to założenie własnego lub dołączenie do innego zespołu. Kapitan tworzy nowy zespół i wysyła zaproszenia do potencjalnych członków (muszą oni być w dostępnej puli, czyli musieli wykonać pierwszy, omówiony powyżej krok).

Wszyscy uczestnicy muszą potwierdzić swój udział w rajdzie do północy 10 maja 2018, poprzez przyjęcie zaproszenia od Kapitana zespołu.

Liczenie ptaków i przesyłanie wyników

Liczenie gatunków ptaków odbywa się 12 maja 2018 r. pomiędzy godz. 0:00 a 24:00. Zespoły mogą przemieszczać się dowolnymi pojazdami, z zastrzeżeniem, że cały zespół znajduje się w tym samym pojeździe mechanicznym lub, jeśli jest to kilka pojazdów, np. rowery, członkowie zespołu muszą pozostawać w dystansie umożliwiającym kontakt głosowy.
Kapitan zespołu przekazuje wyniki zespołu w postaci wpisów wszystkich obserwacji w serwisie www.ornitho.pl lub poprzez aplikację NaturaList, w terminie do 24 godzin od zakończenia X Rajdu Ptasiarzy.

Diablak o świcie, zdjęcie nagrodzone w Rajdzie Ptasiarzy 2010, fot. Kamil Najberek zespół WABik

Konkursy i nagrody

W tym roku nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach:

– zespół, który zaobserwuje największą liczbę gatunków ptaków, otrzyma lornetkę Vortex Viper HD 10×42, ufundowaną przez firmę Vortex Polska  oraz koszulki i czapki od firmy Swarovski

– zespół, który zaobserwuje największą liczbę gatunków w tzw. pełnych listach, otrzyma wysokiej klasy lornetkę Kite Lynx HD 8×30 oraz koszulki i czapki od firmy Swarovski

– zespół, który prześle najciekawsze zdjęcie z X Rajdu Ptasiarzy w konkursie „Dream Team X Rajdu Ptasiarzy”, otrzyma książki (dla każdego członka zespołu)

– zespół, który prześle najciekawsze zdjęcie z X Rajdu Ptasiarzy w konkursie „1 z 150 (gatunków)”, otrzyma książki (dla każdego członka zespołu)

Ogłoszenie wyników nastąpi 17 maja 2018 o godz. 18:00 na stronie rajdptasiarzy.pl, na profilu Facebookowym Rajdu Ptasiarzy oraz na stronie otop.org.pl

Organizatorami X Rajdu Ptasiarzy są: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Jacek Betleja – właściciel sklepu ze sprzętem dla ptasiarzy www.edredon.com.pl, Vortex Polska oraz Fundacja Psubraty.

Regulaminy X Rajdu Ptasiarzy i konkursów

Wyniki z 2017 roku

Informacje o tzw. pełnych listach i zasady ich tworzenia

Działanie zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu projektu LIFE Euro Bird Portal (LIFE15 PRE/ES/000002)
http://life.eurobirdportal.org/overview#A8

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl