Europejskie Dni Ptaków 2018 za nami! - OTOP
Wpływ prowadzonej gospodarki leśnej na populacje wybranych gatunków ptaków interioru leśnego w lasach nizinnych Polski | seminarium | 17 października 2018
25 września 2018
Uratujmy prawo wodne Unii Europejskiej!
9 października 2018
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2018 za nami!

Europejskie Dni Ptaków 2018, Częstochowska Grupa OTOP, fot. Jerzy Walaszczyk

Za nami kolejne Europejskie Dni Ptaków.  Od 25 lat w pierwszy weekend października miłośnicy ptaków z całej Europy i Azji Centralnej spotykają się, aby podziwiać spektakl jesiennych ptasich migracji, a przy okazji poznawać ptaki i rozmawiać o potrzebie ich ochrony.

W tegorocznej edycji EuroBirdwatch wzięło udział 41 organizacji partnerskich BirdLife International z 34 krajów. Wraz z wolontariuszami – ornitologami i pasjonatami ptaków, nauczycielami, naukowcami  zorganizowano 956 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 25 tysięcy osób. Zaobserwowali oni wspólnie 5.266.930 ptaków.  Wszystkie dane z organizacji partnerskich były zbierane i opracowywane przez Europejskie Centrum EuroBirdwatch.  W tym roku to zadanie powierzono luksemburskiemu partnerowi BirdLife International – organizacji natur&ëmwelt. Dzięki przesyłaniu przez wszystkich organizatorów wydarzeń tak zwanych szybkich raportów, wstępnemu opracowywaniu ich przez organizacje partnerskie BirdLife i wysyłce do Europejskiego Centrum – wyniki Europejskich Dni Ptaków 2018 zostały ogłoszone już w niedzielę 7 października o godz. 20. Oto one.

TOP 1 – największa liczba wydarzeń

 1. Vogelbescherming Nederland/BirdLife Holandia – 158
 2. MME/BirdLife Węgry – 140
 3. OTOP/BirdLife Polska – 88

TOP 2 – największa liczba uczestników

 1. MME/BirdLife Węgry – 4945
 2. SVS/BirdLife Szwajcaria – 4172
 3. OTOP/BirdLife Polska – 3731

TOP 3 – największa liczba obserwowanych ptaków

 1. Vogelbescherming Nederland/BirdLife Holandia – 1.343.440
 2. BirdLife Szwecja – 794.172
 3. MME/BirdLife Węgry – 707.315

TOP 4 – najliczniej obserwowane gatunki ptaków

 1. Zięba Fringilla coelebs – 1.148.362
 2. Szpak Sturnus vulgaris – 1.025.318
 3. Bernikla białolica Branta leucopsis – 590.104

W Polsce najliczniej obserwowane gatunki to:

 1. Bogatka Parus major – 29.688
 2. Szpak Sturnus vulgaris – 25.955
 3. Modraszka Cyanistes caeruleus – 21.552

Łącznie w czasie polskiej edycji Europejskich Dni Ptaków 2018 zaobserwowano 276.685 ptaków, co daje nam 7. miejsce w klasyfikacji europejskiej. Dane te mogą ulec niewielkiej zmianie po wpłynięciu i opracowaniu pełnych list obserwacji. Szczegółowe wyniki opublikujemy po 15 października.

Bernikle białolice w rezerwacie Beka, fot. Dariusz Ożarowski

Niektóre ornitologiczne rzadkości

W trakcie EuroBirdwatch 2018 zaobserwowano wiele rzadkich gatunków, takich jak łabędź czarnodzioby Cygnus columbianus i błotniak stepowy Circus macrourus na Białorusi i w Polsce, kaniuk australijski Elanus axillaris i świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus w Belgii, pelikan kędzierzawy Pelecanus crispus w Bułgarii lub siewka szara Pluvialis dominica i dzierzba rudogłowa Lanius senator w Finlandii. Jedną z ciekawszych obserwacji było stwierdzenie na Łotwie modraczka zwyczajnego Tarsiger cyanurus – była to druga obserwacja dla tego kraju.
Na Malcie w Ogrodach Buskett  obserwowano 4 bociany czarne Ciconia nigra razem z 1 błotniakiem zbożowym Circus cyaneus i 1 kobczykiem zwyczajnym Falco vespertinus. Kobczyk było obserwowany również w Szwajcarii.
Kluczowe gatunki, takie jak cietrzew kaukaski Lyrurus mlokosiewiczi, orłosęp Gypaetus barbatus, kulczyk królewski Serinus pusillus zaobserwowano w Turcji.

Inne ciekawostki EuroBirdwatch 2018

W południowo-wschodniej Słowenii nad strumieniem Radomlija dzień przed wydarzeniem ornitolodzy zainstalowali fotopułapkę, która zarejestrowała między innymi wydrę i bobra europejskiego.
W Uzbekistanie w lokalnych wydarzeniach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Rady Ministrów Republiki Karakałpackiej i Generalny Dyrektor General Motors.  W Luksemburgu i Gibraltarze we wspólnych liczeniach wzięli udział ministrowie środowiska i niektórzy parlamentarzyści.
W Republice Czeskiej i na Białorusi EuroBirwatch 2018 był szeroko obecny w mediach państwowych i lokalnych.
Dla Holandii i Turcji ten rok był jednym z najlepszych w historii EuroBirdwatch.

W Polsce na jednej z wycieczek uczczono minutą ciszy pamięć śp. Antoniego Marczewskiego, zmarłego tragicznie w lipcu 2016 roku. Kilku przewodników zorganizowało odwiedziny w obozach obrączkarskich i podglądanie na żywo pracy obrączkarzy. Najliczniej odwiedzonym wydarzeniem był Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej, organizowany wspólnie z Stowarzyszeniem Drapolicz, Stowarzyszeniem Ochrony Sów, Parkiem Krajobrazowym Mierzei Wiślanej oraz Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej.
Niestety, na stawach w Spytkowicach trzeba było wcześniej zakończyć planowane liczenie ze względu na obecność myśliwych.

Należy podkreślić ogromne zaangażowanie nauczycieli przedszkoli i szkół z całej Polski, którzy 5 października zorganizowali liczne spacery, warsztaty, prelekcje a nawet wystawy dla swych podopiecznych, w tym uczniów szkół specjalnych. Wierzymy, że dzięki temu  najmłodsi uczestnicy Europejskich Dni Ptaków pokochają ptaki i przyrodę!

Europejskie Dni Ptaków 2018, fot. Jerzy Walaszczyk

Wiadomości o Europejskich Dniach Ptaków pojawiły się między innymi w TVP Warszawa, Radiu dla Ciebie, Radiu Plus, Jedynce i Czwórce, Radiu Białystok, Gazecie Wyborczej oraz w lokalnych mediach.

Dziękujemy wszystkim organizatorom wydarzeń i ich uczestnikom, jak i osobom samodzielnie liczącym ptaki. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, pasji i wiedzy Europejskie Dni Ptaków 2018 były tak wspaniałą i udaną imprezą. Do zobaczenia na Zimowym Ptakoliczeniu!

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów” współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl