Zapraszamy na projekcje filmu „Pustać Ostoja cietrzewia”
21 lutego 2019
Poszukujemy wykwalifikowanych obserwatorów ptaków do prac w Rumunii!
11 marca 2019
Pokaż wszystkie
Zostań obserwatorem MPPL

Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL) to długofalowy program, którego celem śledzenie zmian liczebności 100 najpowszechniej występujących w Polsce gatunków ptaków. Program stanowi część Państwowego Monitoringu Środowiska koordynowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

Jeśli potrafisz rozpoznawać ptaki i ich głosy, lubisz kontakt z przyrodą i wyjazdy w teren oraz dysponujesz kilkoma wolnymi godzinami w roku to spróbuj swoich sił w monitoringu i wybierz swoją powierzchnię badawczą! W trakcie prac terenowych stosowane są proste i relatywnie szybkie metody liczeń ptaków, nie stanowiące dla obserwatorów dużego obciążenia czasowego. Szczegółowa metodyka zbierania danych terenowych jest dostępna w dziale: Pliki do pobrania.

 

Dlaczego jest to ważne?

Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych to jeden z najdłużej prowadzonych w skali kraju projektów monitoringowych. Coroczne liczenia na kilkuset powierzchniach dostarczają dobrych danych do obliczania trendów 100 gatunków w skali kraju. Wyniki są corocznie publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w postaci wskaźników oraz surowych danych dostępnych na mapach (Portal Mapowy MPP). Ponadto dane MPPL służą też do obliczania wskaźników zmian liczebności ptaków krajobrazu rolnego oraz lasów. Uczestniczymy również w pan-europejskiej inicjatywie, która regularnie publikuje wskaźniki zmian liczebności ptaków w skali kontynentu (Pan-European Common Bird Monitoring Scheme.

 

Jak zostać obserwatorem?

Obserwatorzy MPPL muszą sprawnie oznaczać ptaki, w tym znać ich głosy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ptakami możesz sprawdzić swoich sił idąc w teren z kimś kto już prowadzi monitoring. Jeśli posiadasz już odpowiednie doświadczenie sprawdź na mapie czy w Twojej okolicy są dostępne powierzchnie próbne, a następnie skontaktuj się z odpowiednim koordynatorem regionalnym (informacje kontaktowe są dostępne na mapie) lub napisz bezpośrednio do nas na adres mppl@otop.org.pl.

 

Fot. Pliszka siwa © Tomasz Wilk

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl