Certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków” - OTOP

Certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków”

Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych | 10–12 maja 2019
18 kwietnia 2019
Konkurs „Przystanek bezpieczny dla ptaków”
19 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie
Certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków”

Rys. Dawid Kilon dla Fundacji Szklane Pułapki

Poprzez ideę przyznawania certyfikatu „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków” Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z Fundacją Szklane Pułapki zwracają uwagę na bardzo powszechny, a mało obecny w świadomości społecznej problem kolizji ptaków ze szklanymi elementami architektury oraz promować dobre wzorce, związane z zabezpieczeniem szklanych powierzchni przed ptasimi kolizjami w budynkach użyteczności publicznej.

Codziennie obok nas wydarzają się ptasie tragedie. Ptaki napotykają na swojej drodze przezroczyste bądź lustrzane powierzchnie – przeszklone ściany budynków, okna, wiaty przystankowe czy ekrany akustyczne. Ponieważ postrzegają świat w nieco odmienny sposób niż ludzie, powierzchnie te stanowią dla nich śmiertelną barierę – są albo dla ptaków niewidoczne, albo przez „efekt lustra” sprawiają wrażenie otwartych przestrzeni. Zderzenia ze szklanymi powierzchniami kończą się bardzo często śmiercią ptaków lub poważnymi zranieniami. Co roku na świecie ginie w ten sposób od kilku do kilkunastu miliardów ptaków.

Tymczasem każdy z nas może przyczynić się do poprawienia widoczności szklanych elementów infrastruktury i sprawić, by nie stały się śmiertelnymi, szklanymi pułapkami dla ptaków. Wystarczy zacząć od okien – w naszym domu, mieszkaniu, przedszkolu czy szkole.

Zachęcamy szkoły i przedszkola do podjęcia wyzwania! Zabezpieczcie, z pomocą przedszkolaków lub uczniów, okna w Waszej placówce i przyślijcie nam opis Waszych działań wraz z dokumentacją fotograficzną. Komisja oceni, czy zabezpieczenie szklanych powierzchni jest wystarczające i jeśli ocena będzie pozytywna – przyzna placówce certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków”. Informacja o nadaniu certyfikatu Waszej placówce pojawi się na stronie OTOP i Fundacji Szklane Pułapki – jako przykład dobrych praktyk w zakresie działań na rzecz ptaków.

Jeśli nie macie pomysłu, jak zabezpieczyć okna Waszej placówki lub nie jesteście pewni, czy zastosowane rozwiązania są wystarczające, chętnie podpowiemy i odpowiemy na Wasze pytania.

Pełna wersja regulaminu przyznawania certyfikatu „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków”

Kontakt: Monika Klimowicz
monika.klimowicz@otop.org.pl

 

Certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków” w 2019 roku  przyznawany jest w ramach kampanii Spring Alive, która odbywa się pod patronatem BirdLife International i dzięki wsparciu finansowemu firmy HeidelbergCement Group.

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl