Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych | 10–12 maja 2019 - OTOP
Kanał żeglugowy wzdłuż Bugu? Zdaniem naukowców zabraknie wody.
9 kwietnia 2019
Certyfikat „Przedszkole widoczne dla ptaków” lub „Szkoła widoczna dla ptaków”
19 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie
Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych | 10–12 maja 2019

Grzywacze, fot. Monika Klimowicz

Dni Ptaków Wędrownych 2019 – Zacznij od ptaka!

Wiosenny spektakl ptasich wędrówek wciąż trwa! Większość gatunków powróciła do naszego kraju z zimowisk w marcu i kwietniu, ale na niektóre z nich wciąż czekamy. Kto powrócił, a kogo jeszcze nie widać i nie słychać?

Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych to idealny moment, żeby porozmawiać o ptasich wędrowcach, wyjść z domu, spojrzeć w niebo lub na taflę jeziora czy rzeki, posłuchać, który ptak odzywa się w koronach drzew. Zachęcamy do organizacji wydarzeń – wycieczek, prelekcji, pokazów slajdów, filmów, konkursów czy po prostu rodzinnych wypraw i opowiadania o ptasich migracjach, ich niezwykłości, ale także zagrożeniach, które im towarzyszą.

W tym roku chcemy zwrócić uwagę na coś jeszcze…  na niezwykłość całego otaczającego nas świata przyrody.

Znana rysowniczka i badaczka życia pszczół, dr Justyna Kierat (https://www.facebook.com/podkresska) wymyśliła akcję „Zaobserwuję 100 gatunków w moim mieście w 2019 roku”.  Chcemy Was zachęcić do dołączenia do akcji i stworzenia listy stu gatunków, które możecie spotkać w swoim otoczeniu – roślin, grzybów, mchów, porostów, kręgowców i bezkręgowców. Zacznijcie już teraz, na przykład w trakcie wycieczki z okazji Dni Ptaków Wędrownych! Niech przyświeca nam hasło „Zacznij od ptaka!” i niech to właśnie ptaki będą gatunkami wyjściowymi do stworzenia własnych list stu gatunków w Waszym najbliższym otoczeniu.

Co można zrobić?

  1. W dniach 10-12 maja 2019 zorganizuj wycieczkę, wykład, pokaz slajdów, konkurs dotyczący ptaków wędrownych. Zgłoś je poprzez formularz, a my zamieścimy na naszej stronie informację o Twoim wydarzeniu. 20 pierwszych osób, które zorganizują takie wydarzenie, otrzyma od nas przypinki z ptakami wiosny.
  2. Zaproś na swoje wydarzenie mieszkańców Twojej miejscowości, dzieci z Twojej klasy, rodzinę, przyjaciół.
  3. Wypełnij do 20 maja 2019 Ptasią Kartę Obserwacji. Tym razem nie chodzi nam o liczbę zaobserwowanych ptaków, ale o stwierdzenie obecności 12 pospolitych gatunków, które przylatują do nas wiosną.
  4. Stwórz listę stu gatunków różnych organizmów (nie tylko ptaków, to ważne!), które uda Ci się zaobserwować do końca 2019 roku. Przyślij do nas listę wraz z opisem Twoich obserwacji – może być to na przykład krótkie opowiadanie o Waszych rodzinnych wyprawach lub o żywych lekcjach przyrody i poszukiwaniu gatunków w trakcie wycieczek z klasą lub grupą przedszkolną. 20 najciekawszych list wraz z opisami nagrodzimy przyrodniczymi przypinkami. Na Wasze listy stu gatunków czekamy do 15 grudnia 2019 roku. Przesyłajcie je na adres: monika.klimowicz@otop.org.pl

Materiały pomocnicze dla prowadzących wycieczki:
lista ciekawostek i informacji dotyczących 12 gatunków rejestrowanych w ramach naszej akcji,
prezentacja multimedialna (kierowana do nauczycieli) ze wskazówkami, jak rozpoznawać te gatunki w terenie, (dostępna także jako pdf)

Lista wycieczek będzie dostępna na mapie wydarzeń na stronie Spring Alive. 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów” współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020. Całkowita wartość puli nagród finansowana jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Wydarzenie „Dni Ptaków Wędrownych. Zacznij od ptaka” organizowane jest w ramach kampanii Spring Alive, która odbywa się pod patronatem BirdLife International i dzięki wsparciu finansowemu firmy HeidelbergCement Group.

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl