Jak wolontariuszki i wolontariusze OTOP ratują ptasi świat - OTOP
OTOPatrol – mamy oko na Bekę | relacja ze szkolenia wolontariuszy
24 maja 2019
Poszukiwany opiekun zwierząt gospodarskich w rezerwacie Beka
4 czerwca 2019
Pokaż wszystkie
Jak wolontariuszki i wolontariusze OTOP ratują ptasi świat

Prace w kolonii żołn, fot. Rafał Szczerbik

Działania, podejmowane przez wolontariuszki i wolontariuszy OTOP, mają bardzo różny charakter. Niektóre z nich wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu ornitologii, prawa czy ekologii, inne wynikają z potrzeby chwili lub oczekiwań lokalnych społeczności, jeszcze inne – stanowią bezpośrednią pomoc w naszej codziennej pracy. Wszystkie są równie ważne, potrzebne i przez nas cenione! Dziękujemy Wam, drogie wolontariuszki i wolontariusze, za Wasz wkład w działalność OTOP.

Chcemy Wam przedstawić kilka wydarzeń z „ptasiego” życia naszych wolontariuszy. Wszystkie podjęte działania były inicjatywami oddolnymi – wymyślonymi, zaplanowanymi i przeprowadzonymi dzięki wolontariuszkom i wolontariuszom OTOP.

Szkolenie „Jak chronić siedliska jerzyków”, Turkowska Grupa OTOP, fot. Marta Ilkowska-Nowak

„Jak chronić siedliska jerzyków” – szkolenie zorganizowane przez Turkowską Grupę Lokalną OTOP

Adresatami szkolenia byli przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, władze gmin powiatu tureckiego oraz przedsiębiorcy z branży budowlanej. Celem organizatorek – liderek Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP – Marty Ilkowskiej-Nowak i Katarzyny Kuciak – było zapoznanie słuchaczy ze specyfiką ptasich siedlisk w miastach, szczególnie w budynkach. Zwrócono uwagę na konieczność ochrony ptaków, nietoperzy i miejsc ich zamieszkania oraz na przepisy prawa z zakresu ochrony przyrody. Przedstawiono zasady działań kompensacyjnych w przypadku konieczności zniszczenia ptasich mieszkań i miejsc odpoczynku.

Szkolenie poprowadził Piotr Piliczewski, ekspert od ochrony ptaków i nietoperzy w budynkach, a odbyło się ono dzięki wsparciu Związku Gmin Powiatu Tureckiego oraz pana burmistrza Romualda Antosika.

 

Porządkowanie terenu nieczynnej żwirowni, Podkarpacka Grupa OTOP, fot. Rafał Szczerbik

Porządek musi być! Działania w kolonii żołn na Podkarpaciu – Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP

Pomysł na wiosenne porządki w kolonii żołn, znajdującej się w nieczynnej żwirowni, zrodził się w głowach Rafała Szczerbika i Roberta Sypnia jeszcze zimą. Po skontaktowaniu się z zarządcą terenu i uzyskaniu zgody, członkowie Podkarpackiej Grupy Lokalnej OTOP, uzbrojeni w łopaty i sekatory oraz wsparci przez lokalną miłośniczkę przyrody, przystąpili do prac. Udało się odchwaścić główną skarpę kolonii, polepszyć dolot do nor lęgowych oraz odsłonić 13 piaszczystych ścianek wewnątrz nieczynnego wyrobiska, będących potencjalnymi miejscami lęgowymi żołn. Kolonia została zabezpieczona taśmą ostrzegawczą, dzięki czemu być może uda się zapewnić żołnom spokój. Nasi wolontariusze zapowiedzieli, że będą monitorować kolonię przez cały sezon i sprawdzać, czy nic złego podkarpackim żołnom się nie dzieje.

 

 

Pliszka górska… nad morzem – monitoring prowadzony przez Trójmiejską Grupę Lokalną OTOP

Monitoring pliszki górskiej, Trójmiejska Grupa OTOP, fot. Dariusz Ożarowski

W ramach monitoringu pliszki górskiej, prowadzonego przez Trójmiejską Grupę Lokalną OTOP na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w maju udało się przeprowadzić kontrolę terenową Potoku Oliwskiego na odcinku od zabytkowej kuźni wodnej do Doliny Bobrów.  Wykazała ona pięć terytoriów tego gatunku, udało się także usłyszeć śpiewające samce, zaobserwować żerujące ptaki oraz osobnika na gnieździe. Działania wolontariuszy Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP, koordynowane przez jej lidera Dariusza Ożarowskiego, a szczególnie czasochłonne wykonywanie kontroli terenowych, wspierają inwentaryzację populacji lęgowej pliszki górskiej, koordynowaną przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.

 

 

Najmłodsza wśród wolontariuszy

W działaniach OTOP uczestniczą osoby w różnym wieku. Nasza najmłodsza wolontariuszka ma na imię Gabriela, ma 14 lat i uwielbia rysować (podobno jest w tym świetna! Tak mówi jej tata, który także jest wolontariuszem OTOP), lepić z gliny oraz jeść pizzę na cienkim cieście. Jej praca jest nieocenionym wsparciem naszych codziennych działań i polega między innymi na przygotowaniu prostych zestawień i analiz publikacji i artykułów, powstających w ramach działalności OTOP.

Co jeszcze robią nasi wolontariusze?

Gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie zadania, których podejmują się nasi wolontariusze – lista byłaby bardzo długa. Wspomnimy zatem o kilku: prowadzą monitoringi ptaków (m.in. w ramach Monitoringu Ptaków Lęgowych), organizują lekcje przyrodnicze dla przedszkoli i szkół oraz wykłady i spacery dla dorosłych, ratują ranne i chore ptaki (udzielają im pomocy lub odwożą do ośrodków rehabilitacyjnych), podejmują działania w przypadku niszczenia ptasich siedlisk i przyrody, wykonują dla OTOP grafiki, rysunki i fotografie, podejmują się tłumaczeń tekstów z różnych języków, patrolują rezerwat Beka, pomagają nam w działaniach informatycznych, pomagają taszczyć nam ciężkie pudła… 😉 A przede wszystkim – są dla nas Superbohaterkami i Superbohaterami OTOP!

Wsparcie wolontariuszek i wolontariuszy OTOP jest możliwe dzięki realizacji projektu „Wolontariat wysokich lotów”, współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Donacja

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl