Temat Rzeka | ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego
20 stycznia 2020
2 filmowe spotkania z Beką na Światowy Dzień Mokradeł
2 lutego 2020
Pokaż wszystkie
Champions Of The Flyway | wspomóż drużynę z Polski

Orzeł cesarski, fot. Miłosz Cousens

Tymon Świtała i Miłosz Cousens to dwóch nastolatków z Warszawy, pasjonatów ptaków i uważnych obserwatorów przyrody. Postanowili oni włączyć się w akcję Champions of the Flyway 2020 i zebrać 5.000 EURO na ochronę orłów stepowych.

Tymon Świtała i Miłosz Cousens, fot. Arkadiusz Świtała

Akcja Champions of the Flyway jest wydarzeniem organizowanym przez BirdLife International. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej i pokazanie problemów, z jakimi zmagają się ptaki migrujące, ale także zebranie funduszy na ich ochronę. Od początków akcji w 2014 roku udało się zebrać ponad 500.000 dolarów, a pieniądze zostały spożytkowane na projekty, dotyczące głównie nielegalnego zabijania ptaków migrujących wzdłuż tras ich przelotów. Wsparto w ten sposób aż siedmiu międzynarodowych partnerów BirLife.

W 2020 roku akcja Champions of the Flyway po raz kolejny rozpościera skrzydła i odpowiada na wezwanie od dzikiej przyrody Kazachstanu i Uzbekistanu wezwanie majestatycznego orła stepowego Aquila nipalensis, którego liczebność dramatycznie spada. Te piękne, niezwykłe ptaki były kiedyś szeroko rozpowszechnione. Dziś szacuje się, że zostało na całym świecie około 50 tysięcy dorosłych osobników. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zaklasyfikowała orły stepowe jako gatunek zagrożony wyginięciem (kategoria EN). Uzbekistan i Kazachstan są krajami, w których gniazduje blisko 80% populacji orłów stepowych, a Champions of the Flyway chce je wesprzeć w działaniach ochronnych na rzecz tych zagrożonych ptaków.

W te działania postanowili się włączyć Miłosz i Tymon. W tym celu powołali drużynę Warsaw Woodpeckers (Warszawskie Dzięcioły) i razem z trójką dorosłych (ornitologami Maciejem Kowalskim i Pawłem Pstrokańskim oraz filmowcem i tatą Tymona Arkiem Świtałą) dołączyli do akcji Champions of the Flyway jako pierwszy zespół z Polski!

Ich zadaniem jest zebranie całej wymaganej kwoty, czyli 5.000 EURO. Ale to nie wszystko. W marcu 2020 drużyna Warszawskich Dzięciołów wyjedzie do Izraela na finał zbiórki. Tam wezmą udział w wyzwaniu Ptasiego Wyścigu (Bird Race), w czasie którego podejmą 24-godzinną rywalizację z drużynami z całego świata.

Pomóżmy Tymonowi i Miłoszowi zebrać pieniądze na ochronę orłów stepowych i kibicujmy im w marcu w trajcie Bird Race!

 

 

Jak można wspomóc Warszawskie Dzięcioły? Najprościej wejść na stronę zbiórki, poczytać o chłopcach i ich celach i wpłacić darowiznę:

https://zrzutka.pl/tbhg82

Wizytówka zespołu Warszawskich Dzięciołów na stronie Champions of the Flyway:

http://www.champions-of-the-flyway.com/warsawwoodpeckers/

Strona projektu Champions of the Flyway:

http://www.champions-of-the-flyway.com/

Ogólnopolskie Towarzystwo OChrony Ptaków objęło patronatem zespół Warsaw Woodpeckers.

 

 

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl