Droga wodna E40 – widmo ponownego skażenia radioaktywnego
23 kwietnia 2020
Dla przyrody i klimatu, Europa musi być ambitna!
27 kwietnia 2020
Pokaż wszystkie
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym | pomoc OTOP

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, fot. Piotr Tałataj, BPN

Pożar, który wybuchł w Biebrzańskim Parku Narodowym, jest ogromną tragedią dla przyrody. Zniszczone zostały bezcenne, unikatowe na skalę międzynarodową siedliska przyrodnicze, zginęły setki zwierząt i bezkręgowców, dla których nadbiebrzańskie łąki i bagna były domem. Rozgrywający się nad Biebrzą dramat napełnił smutkiem wszystkich miłośników przyrody.

Od kilku dni strażacy w ekstremalnie trudnych warunkach walczą z ogniem. Wiatr wciąż roznosi ogień, a podmokły teren nie pozwala na użycie ciężkiego sprzętu. Trwająca susza sprawia, że pożar rozprzestrzenił się błyskawicznie. Obecnie szacuje się, że objął około 8 tysięcy hektarów powierzchni.

Kierownik rezerwatów biebrzańskich OTOP na zakupach, przeznaczonych dla strażaków

W takich sytuacjach, gdy potrzebna jest pomoc, nie możemy siedzieć bezczynnie. Dlatego Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wpłaciło darowiznę na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zgodnie z informacją Dyrektora Parku pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na doposażenie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ratraki OTOP wspomagają strażaków w działaniach zapobiegających rozprzestrzenianiu się pożaru

 

Odpowiedzieliśmy także na apele strażaków. Ze środka piekielnej walki z ogniem prosili o wodę i prowiant. Pracownicy OTOP zorganizowali prywatną zbiórkę, a za pieniądze, które zebraliśmy we własnym gronie, kupiliśmy napoje i jedzenie, które zostało dostarczone do remizy w Goniądzu. Akcję koordynował nasz kierownik rezerwatów biebrzańskich – Łukasz Mucha.

 

 

 

 

Udostępniliśmy także nasz sprzęt – ratraki. Nasi pracownicy wczoraj i dziś pracują przy wykaszaniu szerokiego pasa traw i trzcin. Ma to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pożaru.

Na apel strażaków odpowiedziało wiele osób, dostarczając żywność i napoje, fot. Fundacja dla Biebrzy

Nie wiemy, kiedy uda się opanować pożar. Wiemy natomiast, że straty są niewyobrażalne. Ta ogromna rana w biebrzańskiej przyrodzie będzie się długo goić. Warto już teraz zastanowić się, co możemy zrobić dla odtworzenia bezcennych ekosystemów w dolinie Biebrzy po to, aby taka tragedia nigdy się nie powtórzyła.

 

Udostępniamy dane zbiórki, którą prowadzi Biebrzański Park Narodowy – z prośbą o Wasze wsparcie.

Rachunek bankowy Biebrzańskiego Parku Narodowego:
SWIFT: GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Adres: Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
Tytuł wpłaty: “darowizna pożar 2020”

Środki finansowe zostaną przekazane na wsparcie działania Ochotniczych Straży Pożarnych.
Serdecznie dziękujemy w imieniu OSP!

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl