Czy przeznaczymy miliardy na zniszczenie czy na wsparcie bioróżnorodności?

Ważne artykuły dotyczące kryzysu różnorodności biologicznej krajobrazu rolniczego w portalu „Nauka dla przyrody”
6 października 2020
Konkurs fotograficzny Temat Rzeka | zmiana terminu zakończenia
14 października 2020
Pokaż wszystkie
Czy przeznaczymy miliardy na zniszczenie czy na wsparcie bioróżnorodności?

W procesie ustalania regulacji sektora rolnego UE na lata 2021–2027 ścierają się ze sobą dwa stanowiska – lobby dużych koncernów rolno-spożywczych chce zacementowania istniejącego status quo, dla naukowców i organizacji zajmujących się ochroną przyrody najważniejsze są zmiany w kierunku zrównoważonego środowiskowo rolnictwa. Źródło ryciny: https://corporateeurope.org/en/2020/10/cap-vs-farm-fork

Przed nami najważniejszy moment dla rolników z całej Unii Europejskiej – już za kilka dni odbędzie się głosowanie w europarlamencie, w którym politycy zdecydują o kształcie wspólnej polityki rolnej UE  (WPR) na najbliższe lata. Warto zdawać sobie sprawę, że będzie to decyzja o tym, na co przeznaczyć około 1/3 całego budżetu UE!

W tym ważnym momencie, organizacja Corporate Europe Observatory (CEO), zajmująca się monitorowaniem wpływu wielkich korporacji i ich grup nacisku na proces tworzenia polityk i prawa w UE, opublikowała raport „WPR vs Od pola do stołu: Czy przeznaczymy miliardy na zniszczenie czy na wsparcie bioróżnorodności, klimatu i rolników?” Z treścią raportu (w jęz. angielskim) można zapoznać się tutaj:

https://corporateeurope.org/sites/default/files/2020-10/CAP_Farm-to-Fork-Final_0.pdf

Autorzy raportu ujawniają, że w proces uchwalania nowej WPR zaangażowane są potężne grupy lobbingowe, takie jak grupa Copa-Cogeca, reprezentująca wielkie firmy związane z agrobiznesem. Wywierają one naciski na polityków, by zachować dotychczasowy status quo europejskiej polityki rolnej, gwarantującej ogromne wsparcie finansowe dla wielkich właścicieli ziemskich, przemysłowego rolnictwa czy koncernów chemicznych produkujących pestycydy i nawozy sztuczne, a w dużej mierze pomijającej niewielkich rolników produkujących żywność w sposób najmniej eksploatujący środowisko. Działania grup lobbingowych koncentrują się na podważeniu zapisów opracowanej niedawno strategii „Od pola do stołu” (ang. Farm to fork strategy), która wskazuje pilną potrzebę zmiany kierunku europejskiej polityki rolnej w stronę ekologicznej produkcji żywności i odpowiedniego dofinansowania indywidualnych rolników.

Europa potrzebuje żywności produkowanej w sposób zapewniający ochronę przyrodzie i klimatowi. Fot. Przemysław Pępkowski

Każdy obywatel UE może włączyć się w dyskusję o kształcie WPR i zażądać od swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim oddania głosu za zachowaniem przyrodniczego bogactwa terenów rolniczych Europy, zaprzestania dofinansowywania niszczącego środowisko agrobiznesu i realnego wsparcia rolników, którzy chcą produkować  zdrową żywność w sposób ekologicznie zrównoważony. Zachęcamy do przekazania swojej wiadomości politykom za pomocą platformy „Bądź moim głosem”, która zawiera instrukcję, jak w łatwy sposób można wyrazić swoje zdanie.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl