Woda w rolnictwie | ekspertyza Koalicji Żywa Ziemia - OTOP
PE zakazuje amunicji ołowianej
26 listopada 2020
Konkurs Temat Rzeka | głosowanie na Nagrodę Publiczności
1 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Woda w rolnictwie | ekspertyza Koalicji Żywa Ziemia

Łąki nad Biebrzą, fot. Aleksandra Pępkowska-Król

Staraniem Koalicji Żywa Ziemia, której członkiem jest OTOP, ukazała się ekspertyza „Woda w rolnictwie”. To wieloaspektowe opracowanie zawiera diagnozę problemu niedoborów wody w rolnictwie.

Zdaniem Zbigniewa Karaczuna, jednego z autorów ekspertyzy, „Nowy model rolnictwa w znacznie większym stopniu musi promować i nagradzać różnorodne usługi ekosystemowe, świadczone przez ten dział aktywności ludzkiej. Przede wszystkim powinien opierać się na produkcji żywności wysokiej jakości, która nie zawiera pozostałości substancji chemicznych stosowanych dziś powszechnie w uprawie i hodowli, a także na ochronie i wspieraniu różnorodności biologicznej oraz ochronie klimatu.”

Polskie zasoby odnawialne są w 70% wykorzystywane przez rolnictwo. Realizowana do tej pory przez władzę publiczną koncepcja „rolnictwa odwodnieniowego” przestała się sprawdzać. Dlatego od przyjętego w Polsce kierunku rozwoju rolnictwa i sposobu, w jaki będzie ono zachowywać lub tracić wodę, zależeć będzie ile jej zasobów będziemy mieli do dyspozycji. Szczególnej refleksji wymaga rozwój intensywnej produkcji, zwłaszcza zwierzęcej.

W ekspertyzie znajdziecie:
* rozwiązania w zakresie polityki, ochrony środowiska i praktyk rolnych, które mogą przyczynić się do lepszej ochrony zasobów,
*propozycji zmian, które są warunkiem trwałości produkcji rolnej, dbałości o jakość życia, ale także suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju w wielu innych aspektach.

Całość ekspertyzy znajdziecie tutaj:
https://koalicjazywaziemia.pl/ekspertyza-woda-w-rolnictwie/

Czy Polska będzie importować wodę? Skąd wziąć wodę? Zapraszamy do wysłuchania audycji z udziałem Justyny Zwolińskiej, jednej z autorek i redaktorek ekspertyzy „Woda w rolnictwie”.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/98852,Czy-Polska-bedzie-importowac-wode

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl