Skarga OTOP do WSA w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej
25 listopada 2020
Woda w rolnictwie | ekspertyza Koalicji Żywa Ziemia
27 listopada 2020
Pokaż wszystkie
PE zakazuje amunicji ołowianej

Łyska nad Bugiem, fot. Monika Klimowicz-Kominowska

Parlament Europejski zagłosował za zakazem stosowania amunicji ołowianej na terenach podmokłych w całej Unii Europejskiej.

Posłowie Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy głosowali za zakazem stosowania ołowiu we wtorek wieczorem (24.11.2020 r.). Spowodowało to, że skrajnie prawicowa grupa Identity and Democracy (ID) zgłosiła sprzeciw, który został poddany pod głosowanie w środę późnym wieczorem. W końcowym głosowaniu 499 posłów głosowało za zakazem, 153 przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu.

W ciągu 24 miesięcy cała amunicja używana na terenach podmokłych musi być wolna od ołowiu. Komitet ds. REACH głosował już w październiku za zakazem stosowania ołowiu ze względu na jego wysoce toksyczne właściwości.

Ołów jest stosowany w amunicji i sprzęcie rybackim od dziesięcioleci, mimo że wiadomo jego szkodliwych oddziaływaniach na ludzi, dziką przyrodę i zwierzęta. Nabój ołowiany, stosowany przez wielu myśliwych w polowaniach na mniejsze  zwierzęta, w tym na ptaki, składa się z wielu mniejszych pocisków (ładunek śrutowy), które są wystrzeliwane z karabinu. Tylko niewielka część wystrzelonego ołowiu trafia w cel. Reszta jest rozproszona w przyrodzie. Szacuje się, że w wyniku polowań w Europie około 21 – 27 000 ton ołowiu rocznie trafia do  środowiska naturalnego.

Śruciny są często połykane przez ptaki wodne, takie jak łabędzie, flamingi, kaczki i gęsi, które mylą je z tzw. gastrolitami – kamykami, które ptaki połykają w celu ułatwienia trawienia. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) szacuje, że prowadzi to do śmierci ponad miliona ptaków wodnych rocznie.

Ariel Brunner, Senior Head of Policy, BirdLife Europe:
To ulga i zachęta, że posłowie do PE nie chcą wpaść w pułapkę dezinformacji i strachu, o której mówiono w tej sprawie. Wszyscy wiedzą, że ołów jest toksyczny. Po ostatecznym zatwierdzeniu przez państwa członkowskie, UE może wreszcie usunąć ołów z naszych terenów podmokłych i uratować miliony dzikich ptaków przed powolną, bolesną śmiercią. I miejmy nadzieję, że będzie to kamień milowy, którego UE będzie potrzebowała, aby ostatecznie zakazać amunicji ołowiowej wszędzie.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl