Zimowe Ptakoliczenie 2021 – z dystansu | 29-31 stycznia 2021 - OTOP
Czerwona lista ptaków Polski | Pobierz nową edycję
29 grudnia 2020
Czerwona lista ptaków Polski | korekta i informacja o dystrybucji
7 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Zimowe Ptakoliczenie 2021 – z dystansu | 29-31 stycznia 2021

Wróbel, fot. Romuald Mikusek

Jaka będzie zima w tym roku? Biała i mroźna czy ciepła i bezśnieżna? Tego nie wiemy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy będzie możliwość spotkania się z Wami w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2021.

Sytuacja pandemiczna, w której cały świat żyje od roku, co chwilę zmienia nasze plany. Kolejne ogłaszane obostrzenia nie pozwalają ściśle planować wydarzeń. Podobnie jest z tradycyjnymi wycieczkami, organizowanymi przez nasze wolontariuszki i wolontariuszy w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Nie możemy dziś obiecać, że spotkamy się z Wami pod koniec stycznia 2021.

Zróbmy zatem razem coś innego! Proponujemy w 2021 roku zmianę formuły Zimowego Ptakoliczenia. Niech to będzie rok pilotażowy – ogłaszamy akcję Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu.

Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu polega na obserwacji ptaków przy karmniku (na parapecie, w ogródku, w parku itd.) i w jego najbliższej okolicy. Zasady są bardzo proste:

– na obserwację poświęćmy co najmniej godzinę w dniach 29, 30 lub 31 stycznia 2021. Możemy obserwować w każdy z tych dni lub tylko w jeden. Każdy dzień jest traktowany jako osobna obserwacja. Ważne, aby obserwacje prowadzić w ciągu dnia;

– rozpoznajemy zarówno gatunki, jaki i liczebność.
UWAGA: podajemy największą zaobserwowaną NARAZ liczbę ptaków danego gatunku  w trakcie całego liczenia. Nie zliczamy wszystkich osobników w trakcie całego liczenia. Przykład: w chwili rozpoczęcia obserwacji w karmniku posila się 17 bogatek. Przylatują jeszcze 4, po czym 10 odlatuje, po chwili 3 wracają. Naszą wartością maksymalną jest 21 ptaków widzianych jednocześnie. Jeśli w czasie obserwacji będzie moment, gdy naraz w karmniku będzie więcej niż przykładowe 21 bogatek – to wpisujemy tę wartość.

– opiszmy warunki panujące danego dnia (śnieg, mróz, deszcz, słońce, silny wiatr itd.);

– zapiszmy, jaki rodzaj pokarmu znalazł się w karmniku (słonecznik, mieszanka dla ptaków, owoce, słonina, kule tłuszczowe);

– zanotujmy niepokojące nas zachowania ptaków (np. ptak osowiały, nie korzysta z jedzenia, nie płoszy się), oznaki chorób (np. symptomy ospy ptasiej, inne zmiany skórne, ubytki w upierzeniu), niepełnosprawności (brak palców, stopy, asymetria skrzydeł, przerost dzioba i in.)

-opiszmy miejsce, w którym znajduje się karmnik (ogród z dużą liczbą drzew, ogród bez drzew, parapet w bloku w środku miasta, podwórko,  balkon w domku jednorodzinnym itd.)

– po obserwacji wypełniamy Kartę Obserwacji z Dystansu – wyłącznie w wersji elektronicznej (jako formularz). W formularzu znajduje się ograniczona liczba 55 gatunków ptaków, najczęściej spotykanych przy karmnikach w Polsce, ułożona w oparciu o dane w Akcji Karmnik. Na wypełnione karty czekamy do 7 lutego 2021.

Gotowe! Dane zebrane z Waszych obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach.

Mamy nadzieję, że taka formuła przypadnie Wam do gustu. W przyszłym roku zamierzamy ją rozwinąć, a akcję zimowego liczenia ptaków przy karmnikach – wydłużyć.

Ptakiem Zimowego Ptakoliczenia jest kuropatwa. To gatunek, który niegdyś był bardzo pospolity i łatwy do zaobserwowania wśród mozaiki wiejskich pól. Niestety z powodu zmian w rolnictwie, przede wszystkim intensyfikacji produkcji rolnej, zanikaniu miedz, śródpolnych zakrzewień i nieużytków, liczebność kuropatwy drastycznie zmalała.  Mimo spadku liczebności jest to nadal gatunek znajdujący się na liście ptaków łownych.

Kuropatwa, fot. Tomasz Wilk

Kuropatwa jest także symbolem akcji „Bądź moim głosem!”, prowadzonej w ramach kampanii Space4Nature w partnerstwie z BirdLife International.

Śledźcie na bieżąco naszą stronę internetową oraz profil na Facebooku – tam będziemy informować o ewentualnych zmianach w programie Zimowego Ptakoliczenia.

Wszelkie pytania prosimy kierować do koordynatorki Zimowego Ptakoliczenia – Moniki Klimowicz-Kominowskiej, e-mail: monika.klimowicz@otop.org.pl

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl