Obserwuj z OTOP… owady! | Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń - OTOP
Zamień trawnik w bogaty ekosystem! | Pobierz poradnik
11 maja 2021
Międzynarodowy Dzień Jerzyka | 7 czerwca
7 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Obserwuj z OTOP… owady! | Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń

Bzyg pospolity, fot. Rafał Bobrek

Wiosna i lato to najlepsze pory na obserwacje owadów. Dlatego w OTOP właśnie teraz szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniach, które organizujemy w ramach kampanii „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń”.

Owadzi świat dla najmłodszych – nowa publikacja OTOP

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy z letnich miesięcy – czerwiec, a jednocześnie widać już koniec roku szkolnego. W tym pięknym czasie chcielibyśmy zachęcić dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wraz z ich opiekunami i nauczycielami, do zwrócenia uwagi na otaczającą przyrodę, a szczególnie na owady w naszym najbliższym otoczeniu. Dlatego oddajemy w Wasze ręce książkę  „Owadzi świat dla najmłodszych”. Zawiera ona pomysły na zadania i zabawy z owadami w tle, zachęcające do wyjścia z domu i zdobywania wiedzy i umiejętności obserwacyjnych na łąkach, nieużytkach, w parkach i lasach.

Jeśli chcielibyście:

– dowiedzieć się po co i jak obserwować przyrodę w otoczeniu przedszkola lub szkoły,

– poznać fascynujące życie mrówek,

– dowiedzieć się czym są zapylacze,

– zrozumieć dlaczego owady są ważne i trzeba je chronić,

to ta książka jest dla Was! Znajdziecie w niej zarówno ciekawe informacje, jak i sposoby ułatwiające poznawanie świata owadów na własną rękę.

„Owadzi świat dla najmłodszych” – POBIERZ opracowanie

fot. Anna Warzyńska

Owadzie lato – obserwuj z OTOP owady

Jednym z najważniejszych owadzich wydarzeń w OTOP w tym roku jest „Owadzie lato”. Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody do przyłączenia się. Zasady są proste:

  1. W czerwcu, w dowolnie wybrany dzień wybierzcie się na obserwacje owadów (inspiracji możecie poszukać w naszym opracowaniu „Owadzi świat dla najmłodszych”).
  2. Zaobserwujcie i policzcie owady napotkane podczas wycieczki lub zajęć. Ich rozpoznanie i policzenie ułatwi wam pomocnicza lista – prosty przewodnik do rozpoznawania owadów. Znajdziecie ją tutaj:

„Owadzie lato – lista owadów do zaobserwowania” – POBIERZ

  1. Wyniki umieśćcie w TYM pliku i prześlijcie do nas e-mailem na adres: aleksandra.krol@otop.org.pl Z jednego wydarzenia (zajęć, wycieczki) prześlijcie nam tylko jedną listę (w imieniu wszystkich osób biorących w nim udział).
  2. My podsumujemy wyniki, które napłyną do nas do dnia 10 lipca 2021, i ogłosimy, które owady obserwowaliście najczęściej!
Konkurs dla nauczycieli i ich uczniów

Do wzięcia udziału w „Owadzim lecie” zachęcamy w szczególności nauczycieli i ich uczniów! Specjalnie dla nich przygotowaliśmy konkurs na najciekawsze i najbardziej inspirujące zajęcia przedszkolne lub szkolne na temat owadów, które odbędą się w czerwcu 2021 roku.

Nagrody w konkursie ufundowali: OTOP, Studio 100 Media oraz firma Stovit – producent dżemów i napojów z dodatkiem miodu. Podczas obrad Jury konkursu zwracać będzie szczególną uwagę na zajęcia polegające na obserwacji owadów na świeżym powietrzu. Szczegóły konkursu znajdują się w poniższym regulaminie:

Regulamin konkursu „Owadzie lato” – POBIERZ

Patronem działań OTOP związanych z edukowaniem o owadach jest sama Pszczółka Maja. Ta sympatyczna pszczółka jest wspaniałym ambasadorem owadów i wraz z OTOP gorąco zachęca do działań, które mogą pomóc w ich ochronie (więcej na www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl).

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl