Zamień trawnik w bogaty ekosystem! | Pobierz poradnik - OTOP
Projekt “50 rzek”
10 maja 2021
Obserwuj z OTOP… owady! | Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń
24 maja 2021
Pokaż wszystkie
Zamień trawnik w bogaty ekosystem! | Pobierz poradnik

fot. Maciej Bonk

Wiosna wreszcie ruszyła i chwilowo nawet w miastach możemy cieszyć się bogactwem kwitnących kwiatów. Niestety, zazwyczaj jedynie chwilowo, gdyż zwykle o tej porze rozpoczyna się doroczna akcja koszenia trawników, w myśl hasła: im częściej tym lepiej. W jej wyniku, trawniki pełne kolorowych kwiatów zamienią się najpierw w monotonne dywany krótko przystrzyżonej trawy, a następnie, gdy tylko letnie słońce przyświeci nieco mocniej, w przygnębiające, żółto-brązowe połacie roślinności spalonej słońcem i zniszczonej niedoborem wody. OTOP obserwuje te praktyki z niepokojem, bowiem właściwie zarządzane zieleńce w miastach czy przydomowych ogródkach, mają potencjał, by stać się wartościową ostoją przyrody, pełną kwitnących kwiatów, brzęczących owadów i uwijających się wśród traw ptaków.

Dlatego też, w ramach inicjatywy „Owadzi świat. Poznaj, polub, chroń”, OTOP przygotowało krótki poradnik zarządzania zieleńcami „Zamień trawnik w bogaty ekosystem”. Promujemy w nim zmniejszenie częstotliwości koszenia trawników, zaniechanie stosowania na nich pestycydów i wspieranie rodzimych przedstawicieli flory. Pozwólmy roślinom skolonizować nasze trawniki, a dłużej niż tylko do pierwszego wiosennego koszenia będziemy mogli cieszyć oczy bogactwem barw kwitnących kwiatów. Dając szansę roślinom na zakwitnięcie i wydanie owoców i nasion, wzbogacimy nasze zieleńce także o zwierzęta korzystające z tego dobrodziejstwa – różnorodne owady, w tym coraz bardziej zagrożone (a jakże nam potrzebne!) owady zapylające. Przybędzie także ptaków, które w takich miejscach znajdą wystarczająco dużo pokarmu dla siebie i swoich piskląt.

Ograniczając koszenie trawników, zaoszczędzimy publiczne i prywatne środki, które można będzie przeznaczyć na inne, bardziej potrzebne cele. Spalimy przy tym mniej paliwa, a więc wesprzemy ochronę klimatu i ograniczymy poziom zanieczyszczeń i hałasu na naszych osiedlach. Przekonajmy decydentów, że nawet w największych miastach może i powinno znaleźć się miejsce dla odrobiny przyrody, która zbawiennie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Gorąco zachęcamy do lektury naszego poradnika i propagowania go w swoich społecznościach!

 

Zamień trawnik w bogaty ekosystem – poradnik [PDF]

 

Bielinek bytomkowiec, fot. Aleksandra Pępkowska-Król

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl