W prawym dolnym rogu - rosną maki. przez środek kadru przebiega polna ścieżka. Pogoda jest słoneczna, błękitne niebo z chmurami. Maki rosną wśród wschodzącego zboża
Brak wsparcia dla przejścia na zrównoważone rolnictwo w Europie | Ocena BirdLife International
13 kwietnia 2022
Majówka w Warszawie z Wild Poland i OTOP | Zapraszamy na wycieczki!
27 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie
„Owadzie lato” po raz drugi w Polsce!

Fot. Aleksandra Pępkowska-Król

Nasza ubiegłoroczna akcja wypatrywania i poznawania życia owadów w ramach kampanii „Owadzie lato” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odbywała się pod hasłem „Poznaj, polub, chroń”, W akcji wzięło udział około 600 osób, z czego znaczną większość stanowiły dzieci uczestniczące w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli oraz przez edukatorów OTOP. Wspólnie zaobserwowaliśmy niemal 1800 owadów!

W czerwcu znów wyruszymy na poszukiwanie i obserwacje owadów!

 Do wzięcia udziału w akcji zapraszamy szczególnie nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, z których pomocą pragniemy dotrzeć do jak największej liczby dzieci w wieku 3–9 lat.

Zachęcamy do organizowania wycieczek na łąkę, do parku lub do obserwacji owadów w waszym najbliższym sąsiedztwie (w ogrodzie czy nawet na balkonie). Zaproście do spotkań z owadami także swoje rodziny, znajomych, a nawet lokalne społeczności. Mamy nadzieję, że w ten sposób pasją do obserwowania tych niesamowitych stworzeń zarazimy jeszcze więcej niż poprzedniego lata dzieci i dorosłych. 

Dlaczego warto poznać bliżej owady?

Pomimo tego, że owady stanowią najbardziej zróżnicowaną gatunkowo grupę organizmów na świecie, ich liczebność nieustannie spada. Razem z nią maleje różnorodność uzależnionych od owadów roślin. To dzięki owadom zapylającym wiele gatunków roślin jest w stanie wytworzyć owoce, które są składnikiem diety innych organizmów (i człowieka), a także nasion, dzięki którym rośliny się rozprzestrzeniają. Wpływ owadów na otaczający nas świat jest ogromny, dlatego też od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się o tym, jak możemy pomóc chronić owady.

Jak wziąć udział w akcji?
  1. Wybierzcie się na wycieczkę w dowolny dzień w czerwcu.
  2. Zaobserwujcie i policzcie napotkane owady. Ich rozpoznanie ułatwi Wam pomocnicza lista.
  3. Wyniki zapiszcie w formularzu znajdującym się na końcu listy i prześlijcie do nas e-mailem na adres: hanna.rachwald@otop.org.pl. Możecie także skorzystać z formularza elektronicznego (tu dostępny jest formularz) i po wypełnieniu przesłać wyniki go na ten sam, podany wyżej adres. Z jednego wydarzenia (zajęć, wycieczki) prześlijcie nam tylko jedną listę (w imieniu wszystkich osób biorących w nim udział). Czekamy na wasze obserwacje!
  4. My podsumujemy wyniki, które do nas napłyną i ogłosimy, które owady obserwowaliście najczęściej!

Udział w akcji „Owadzie lato” nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Przeciwnie, chcemy, by był on okazją do poszerzenia wiadomości o świecie owadów, ale także pretekstem do odpoczynku i bliższego kontaktu z przyrodą. Im więcej osób się przyłączy, tym lepiej!

Stwórzmy mapę Owadziego Lata 2022 – Pokażmy, w ilu miejscach w Polsce obserwujemy owady. Na mapie zaznaczać będziemy wszystkie zgłoszone nam lokalizacje. Za pomocą formularza (dostępny w tym miejscu) przesyłajcie informację o miejscu, w którym podglądacie i poznajecie owady. Dane będą na bieżąco aktualizowane.

Konkursy, konkursy!

Już teraz zapowiadamy konkursy związane z poznawaniem przez was fascynującego świata owadów w trakcie czerwcowych obserwacji. Konkursy skierowane są do nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także do rodzin z małymi dziećmi. Uczestnicy będą mogli przedstawić swoje doświadczenia, przebieg zajęć, prace wykonane przez dzieci.

Już wkrótce opublikujemy szczegółowe zasady konkursów. Śledźcie nasze informacje. Serdecznie zapraszamy do udziału! 

Materiały edukacyjne

By pomóc wszystkim, którzy chcą rozpocząć obserwacje owadów przygotowaliśmy książkę „Owadzi świat dla najmłodszych”. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, rodziców i nauczycielek/nauczycieli. Poruszamy w niej najważniejsze tematy związane z obserwacjami i życiem owadów. Pokazujemy, gdzie i jak ich szukać owadów. Proponujemy zabawy dla dzieci, które przygotują je do własnych obserwacji owadów, a także urozmaicą czas podczas owadzich wycieczek. Pokazujemy, jak w prosty sposób pomagać owadom i roślinom, od których są zależne.

Wspólnie z Pszczółką Mają!

Do naszej kampanii przyłączyła się znana wszystkim Pszczółka Maja oraz Studio 100 Media – dystrybutor dziecięcej kreskówki o jej przygodach. Od 2020 roku wspieramy Studio 100 Media, które jest inicjatorem edukacyjnego programu dla dzieci „Pszczółka Maja – projekt Makowa Łąka”, w działaniach związanych z ochroną owadów w Polsce.

Wydarzenie „Owadzie lato” organizujemy na wzór kilkuletniej, promowanej przez bliską nam niemiecką organizację Naturschutzbund Deutschland (NABU) akcji „Insekt Sommer”. Podobnie jak NABU, zachęcamy obserwatorów owadów do robienia notatek i raportowania nam przebiegu wydarzenia.

Poznawaj owady razem z nami!

Opublikowano: 20 kwietnia 2022

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl