Poszukujemy osoby na stanowisko Główna Księgowa/Główny Księgowy
27 maja 2022
Motyl i mniejszy owad na żółtym kwiatku. Zdjęcie jest zrobione od góry, w tle zamazana zielona roślinność. Po prawej stronie napis Owadzie lato na Zakrzówku - warsztaty obserwacji owadów i nie tylko - w języku ukraińskim i polskim. W prawym górnym rogu, logotyp Pszczółki Mai, OTOP, BirdLife Partner oraz gołąbek z flagą ukraińską.
Owadzie lato na Zakrzówku – warsztaty | Комашине літо у Закжувеку – майстерні
24 czerwca 2022
Pokaż wszystkie
Dr Stanisław Kuźniak | pożegnanie
Dr Stanisław Kuźniak siedzi, w tle zakrzaczenia i paprocie. W lewej dłoni trzyma modraszkę, wpatruje się w nią uważnie i z zachwytem. Naukowiec jest starszym mężczyzną.

Dr Stanisław Kuźniak z modraszką

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość: dziś w nocy zmarł dr Stanisław Kuźniak – niezwykle dobry człowiek, wspaniały ornitolog, pracowity przyrodnik, autor wielu publikacji, związany z Lesznem, współzałożyciel Klubu Ornitologicznego w Lesznie, a potem Leszczyńskiej Grupy OTOP. Członek Rady OTOP niemalże od początku jej istnienia.

Ostatnie kilka lat życia Doktor poświęcił na zebranie materiałów i napisanie – wraz z Grzegorzem Lorkiem – książki „Ptaki i ludzie. 100 lat leszczyńskiej ornitologii”. Ale to nie miała być jego ostatnia książka. Zbierał materiały do kolejnej – o przyrodzie Ziemi Leszczyńskiej, o jej geologii i hydrologii. Nie zdążył jej napisać, ale wierzymy, że jego dzieło podejmą fantastyczni ludzie, których w dużym stopniu ukształtował.

Tak napisał o Doktorze Grzegorz Lorek, lider Leszczyńskiej Grupy Lokalnej OTOP:

„Odszedł dzisiaj w nocy, wśród najbliższych, we własnej bibliotece. Pracował do ostatnich dni. Dosłownie. Ostatnie maile z tego tygodnia dyktował już rodzinie, by mi odpisywała. Lada dzień miałem być u niego z wizytą w sprawie kolejnej książki. Długie i pracowite życie niemal w całości poświęcone Ptakom i Ziemi Leszczyńskiej, czasami wręcz z heroiczną wytrwałością. Pokazałem mu portal ornitho.pl, wpisał tam ponad 17 tysięcy rekordów [sic!]

Dzięki Doktorze za wszystko! Obiecuję, że dołożę starań, by sztafeta pokoleń Ludzi z Pasją trwała.

Uroczystość pogrzebowa będzie – by tak rzec – darwinowska, świecka. Doktor prosił, by zamiast kwiatów wesprzeć działania na rzecz ochrony ptaków w Polsce (na konto Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków). No i „żadnych smutków”. Tego też sobie życzył. A my pomyślmy, jak zaakcentować podczas tej soboty Ptasi Akcent, o który prosił. Wszyscy z lornetkami i lunetami?”

Ostatnie pożegnanie dr Stanisław Kuźniaka w Lesznie, sobota 18 czerwca, godz. 12.00, Leszno, Cmentarz przy ulicy Kąkolewskiej.

Ulubionymi ptakami Doktora były gąsiorek, bocian biały, ortolan, zaganiacz i rudzik. Może ktoś ma zdjęcie Doktora z tymi ptakami?

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl