Konferencja Pakt dla Mokradeł - OTOP
Powstrzymajmy nową katastrofę w Odrze! Komunikat Koalicji Czas na Odrę.
9 lutego 2023
Poszukujemy osoby na stanowisko: Specjalista/tka ds. rozliczeń projektów
20 lutego 2023
Pokaż wszystkie
Konferencja Pakt dla Mokradeł

Konferencja Pakt dla mokradeł fot. Wiktor Kotowski

W dniach 6 i 7 lutego 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja “Pakt dla Mokradeł”.

Jej organizacja, zainicjowana przez dr hab. Wiktora Kotowskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego oraz zespół Centrum Ochrony Mokradeł to jeden z elementów Światowego Dnia Mokradeł, które obchodzimy 2 lutego, w rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej. Konferencja była poprzedzona spotkaniami terenowymi w Kampinoskim Parku Narodowym oraz obchodami 21 rocznicy powstania CMok, świętowanymi 5 lutego pod postacią Dnia Mokradeł i Bazaru Idei Bagiennych.
Konferencja zgromadziła 350 uczestniczących osób, a w imprezach towarzyszących wzięło udział po 200-400 uczestników i uczestniczek.

fot. Wiktor Kotowski

Obszary podmokłe stanowią jedno z najcenniejszych siedlisk przyrodniczych w Polsce i na świecie:

  • są wielkim rezerwuarem wody
  • odpowiadają za ogromną część gospodarki gazami cieplarnianymi, zwłaszcza dwutlenkiem węgla
  • cechują się bardzo dużą bioróżnorodnością wszystkich grup organizmów
  • należą do jednych z najbardziej długowiecznych ekosystemów, mogących trwać przez tysiące lat
  • są bardzo wrażliwe na antropopresję, a raz zniszczone, zmieniają się na zawsze

Konferencja pokazała, że mokradła są ważne dla szerokiej grupy osób z wielu różnych branż – naukowców, praktyków, rolników, skupiają na sobie uwagę organizacji pozarządowych i społeczników. Są także przedmiotem prawa, co znalazło wyraz m.in. w obecności przedstawicieli administracji. Problemem jest coraz bardziej widoczny ubytek wody w środowisku, zmniejszanie się ich zdolności do akumulacji węgla i uwalnianie z mineralizujących się torfowisk CO2 do atmosfery. Dzieje się tak na skutek osuszania mokradeł i przekształcanie ich do celów komercyjnych takich jak zwiększenie powierzchni użytkowanej rolniczo czy zabudowa.

Konferencja była wydarzeniem o ogromnym spektrum poruszanych kwestii i podejmowanych tematów. Żaden nie pozostał bez dyskusji, a wzajemnie dały szeroki kontekst środowiskowy, społeczny i administracyjny. Umiejętny podział na sesje wykładowe, wyodrębnienie najważniejszych i wartych szerokiej dyskusji zagadnień w sesjach plenarnych oraz podział pozostałych wystąpień pomiędzy sesje równoległe, uzupełnione spotkaniami warsztatowymi oraz dyskusjami panelowymi sprawiły, że każdy z uczestników znalazł interesujące dla siebie tematy. Kuluarowe spotkania i wieczorna integracja jeszcze mocniej podkreśliły to, że bagno wciąga… każdego.

Zainteresowanie, zaangażowanie i bardzo liczny udział uczestników konferencji pokazało, że Mokradła Są Ważne. Dlatego też wydarzenie to będzie miało swą kontynuację, stając się pierwszym z serii odbywających się co 2 lata spotkań.

Wszyscy uczestnicy Konferencji “Pakt dla Mokradeł” przyjęli wspólną deklarację potrzeby i woli współdziałania na polu szeroko pojętej ochrony mokradeł w Polsce. Deklaracja ta nadaje kurs kolejnym działaniom na rzecz ich ochrony.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków było obecne po każdej stronie mównicy.

fot. Wiktor Kotowski

W skład Komitetu Programowego weszła Bogumiła Błaszkowska, ekspertka praktycznej ochrony mokradeł użytkowanych rolniczo, od wielu lat dbająca o ochronę siedlisk w rezerwatach OTOP.

W panelu dyskusyjnym Kiedy polskie rolnictwo przestanie odwadniać bagna zasiadła Aleksandra Pępkowska-Król, ekspertka OTOP do spraw wspólnej polityki rolnej.

Referat na temat stabilizowania stosunków wodnych w siedliskach wodniczki przedstawił Jarosław Krogulec, dyrektor ds. ochrony przyrody.

OTOP był obecny na posterach i w dyskusji warsztatowej nad praktycznymi aspektami tworzenia obiektów sprzyjających retencjonowania wody. Zdobywaliśmy wiedzę, ale także dzieliliśmy się doświadczeniami zdobytymi przez wiele lat ochrony ptaków i ich siedlisk.

Treść deklaracji można przeczytać tutaj

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl