Powstrzymajmy nową katastrofę w Odrze! Komunikat Koalicji Czas na Odrę.

Ministerstwo Infrastruktury i Wody Polskie dalej chcą budować drogę wodną na Wiśle | Informacja Koalicji Ratujmy Rzeki
25 stycznia 2023
Konferencja Pakt dla Mokradeł
15 lutego 2023
Pokaż wszystkie
Powstrzymajmy nową katastrofę w Odrze! Komunikat Koalicji Czas na Odrę.

Od katastrofy ekologicznej spowodowanej zatruciem Odry minęło kilka miesięcy, niestety sytuacja na rzece nie uległa znaczącej poprawie. Od kolejnej tragedii ratuje nas tylko zimna pora roku. Wyższy poziom wody w rzece i niższa temperatura  hamują zakwit nadal występujących w wodach Odry i Kanału Gliwickiego złotych alg. Z zaniepokojeniem czekamy na wiosnę, bo zasolenie Odry nadal jest bardzo wysokie. Złote algi wciąż są liczne a wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko ich ponownego namnożenia i uwolnienia prymnezyny – śmiertelnej trucizny dla ryb i mięczaków. Niestety na horyzoncie nie widać przejrzystego oraz skutecznego planu naprawy sytuacji, a do rzeki w majestacie prawa nadal zrzucane  są ścieki i wody dołowe z kopalni. Mimo, że Odra jest rzeką ponadnarodową, przepływa przez Czechy, Niemcy i Polskę, brak jest międzyrządowej konstruktywnej współpracy w tym zakresie. Jest to tym bardziej zdumiewające, że mówimy o rzece ważnej dla aż trzech państw – członków Unii Europejskiej.

Koalicja Czas na Odrę

W odróżnieniu od rządów, organizacje obywatelskie z Polski, Niemiec i Czech, blisko współpracują na rzecz Odry.

08.02.2023 r. we Wrocławiu spotkały się organizacje z międzynarodowej koalicji “Czas na Odrę” i z koalicji “Ratujmy Rzeki” zaniepokojone sytuacją Odry, w celu wymiany informacji i uzgodnienia wspólnych inicjatyw. Chcemy by rządy wreszcie wzięły się za realne działania, zmierzające do redukcji zasolenia, mikroplastiku i innych zanieczyszczeń w Odrze. Na pewno nie przyczynią się do tego plany dalszego regulowania rzeki i prace hydrotechniczne, forsowane szczególnie mocno przez stronę polską.

Koalicja Czas na Odrę

Dalsza regulacja nie tylko wpłynie negatywnie na tempo odzyskiwania przez Odrę jej różnorodności biologicznej, ale osłabi też zdolność rzeki do samooczyszczania się. Niesie to ze sobą ryzyko jeszcze większych katastrof niż ta z sierpnia zeszłego roku. – mówi Dorota Chmielowiec-Tyszko z Koalicji Czas na Odrę –  Zrobimy wszystko żeby temu przeciwdziałać. Pracujemy nad własnym planem uzdrowienia rzeki i zapraszamy do współpracy rządy wszystkich nadodrzańskich krajów: Niemiec, Polski i Czech.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie międzynarodowej Koalicji Czas na Odrę.

Koalicja Czas na Odrę
Koalicja Ratujmy Rzeki

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl