Spacer ornitologiczny nad rzeką Wel - OTOP
Sprzątanie rezerwatu “Piekiełko”
29 czerwca 2023
Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wel
29 czerwca 2023
Pokaż wszystkie
Spacer ornitologiczny nad rzeką Wel

6 maja 2023 roku odbył się spacer ornitologiczny prowadzony tzw. metodą bioblitz czyli współpracy eksperta z mniej doświadczonymi uczestnikami. Celem pierwszej części spaceru była inwentaryzacja gatunków ptaków występujących na 2,5 km odcinku rzeki Wel.

Niełatwe zadanie prowadzenia spaceru, inwentaryzacji ptaków oraz opowiadania o nich na bieżąco podczas wycieczki wzięła na siebie ornitolożka Żaneta Głowacka. Uczestnicy licznie dopisali. Na miejscu zbiórki w Kurojadach stawiło się 35 osób! Przedział wiekowy również imponował. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 6 miesięcy. Wzdłuż brzegu rzeki Wel na odcinku do Chełst w sumie udało się zaobserwować 40 gatunków ptaków.

Fot. Welski Park Krajobrazowy

Dalsza część wycieczki dotyczyła krajoznawczych aspektów wybranego obszaru. Trudno się temu dziwić skoro sporą część uczestników stanowili sympatycy Wędrownej Grupy Krajoznawczej działającej przy Welskim Parku Krajobrazowym, który był współorganizatorem całego wydarzenia.

Aby jeszcze lepiej poznać ornitofaunę Welu, odbyły się spływy kajakowe na odcinku od Podciborza do Chełst. Pozwoliło to poszerzyć wiedzę na temat gniazdujących nad rzeką zimorodków, trzcinników, pliszek góskich oraz innych gatunków ptaków.

Fot. Welski Park Krajobrazowy

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl