Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wel - OTOP
Spacer ornitologiczny nad rzeką Wel
29 czerwca 2023
Spacer ornitologiczny nad rzeką Wełną
29 czerwca 2023
Pokaż wszystkie
Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wel

W poniedziałek 12 czerwca 2023 wspólnie z Welskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowaliśmy spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wel.

Hydromorfologia zajmuje się opisywaniem hydrologicznych i morfologicznych (fizycznych) elementów, które budują rzekę. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję patrzeć na rzekę okiem naukowca oceniającego stopień naturalności rzeki. Budowa koryta, skarp, typ nurtu, roślinność w rzece oraz na brzegach, skarpy czy sztuczne umocnienia – to wszystko elementy, na które wspólnie patrzyliśmy krytycznym okiem badacza. Uczyliśmy się na jakie elementy środowiska zwracać uwagę, żeby znaleźć zarówno ślady naturalności jak i ślady przekształceń dokonanych przez człowieka, czyli zmian antropogenicznych.

Fot. Izabela Redman-Zalewska

Wszyscy spróbowali przeprowadzić ocenę rzeki metodą Hydromorfologicznego Indeksu Rzecznego, wykorzystywanego przy monitoringu stanu wód przez instytucje państwowe i naukowców. Metoda okazała się bardzo przyjazna i nieskomplikowana nawet dla nowicjuszy, chociaż aby w pełni wykorzystać jej możliwości wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia na rzekach o różnym stopniu przekształcenia. Podczas wypełniania formularzy oceniano m. in. atrybuty fizyczne koryta, typ roślinności w korycie czy przekrój poprzeczny brzegów. Analiza tych cech pozwoliła określić czy rzeka ma charakter naturalny czy antropogeniczny.

Fot. Izabela Redman-Zalewska

Rzeka Wel okazała się niezwykle różnorodną i naturalną rzeką. Na odcinku poniżej Lidzbarka, z wyjątkiem fragmentu pod mostem drogowym, nie było widać wyraźnych śladów ingerencji człowieka. Największe zainteresowanie wzbudziła obecność dużych okazów gąbek słodkowodnych oraz znaleziona w wodzie czaszka badylarza (młodego jelenia).

Fot. Izabela Redman-Zalewska

Jednocześnie zależało nam na budowaniu relacji z rzeką. Uzyskaniu odpowiedzi na pytanie jaka rzeka będzie nam bliższa i jakie cechy o tym decydują. Dzięki zmianie perspektywy w patrzeniu na rzeki liczymy, że w przyszłości uczestnicy spaceru spojrzą na nią bardziej przychylnym okiem.

Fot. Izabela Redman-Zalewska

Bioblitz hydromorfologiczny jest realizowany w ramach projektu “Rzeka nie jest rzeczą”. Projekt realizowany przez OTOP i Fundację Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl