Spacer ornitologiczny nad rzeką Sękówką - OTOP
Konkurs dla obserwatorów i obserwatorek MPPL 2023
10 lipca 2023
Spacer ornitologiczny nad rzeką Leśną
14 lipca 2023
Pokaż wszystkie
Spacer ornitologiczny nad rzeką Sękówką

22 maja z okazji Międzynarodowego Dzień Różnorodności Biologicznej zaprosiliśmy dzieci ze szkół podstawowych z miejscowości Siary i Sękowa na lekcję przyrody w terenie. Podczas zajęć z ekspertem – przyrodnikiem, dzieci miały okazję lepiej poznać rzekę oraz zamieszkujące ją zwierzęta. Z pomocą przyszła też najnowsza technologia. Używając aplikacji BirdNet uczestnicy podjęli próby rozróżnienia ptasich głosów zasłyszanych podczas spaceru. Ponadto dzieci poznawały m.in. budowę skrzydeł ptaków, funkcje piór i dzioba oraz uczyły się rozpoznawania ptaków charakterystycznych dla krajobrazu nadrzecznego i rolnego.

Fot. Alicja Pawelec

Oprócz spaceru zorganizowaliśmy również bioblitz (czyli warsztaty współpracy eksperta z mniej doświadczonymi uczestnikami) ornitologiczny z mieszkańcami Siar i Sękowej. Wspólnie liczyliśmy ptaki zamieszkujące okolice rzeki Sękówki oraz uczyliśmy się je identyfikować. Uczestnicy mogli spojrzeć na swoją najbliższą okolicę z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas.

Fot. Alicja Pawelec

Dodatkowo rozmawialiśmy o tym jak ważne jest zachowanie bioróżnorodności w takich ekosystemach jak rzeki. Obchodzone przez nas święto czyli Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony w 2000 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem powołania tego święta było zwrócenie uwagi na bioróżnorodność oraz jej kluczową rolę dla utrzymania stabilności ekosystemów oraz możliwe konsekwencje zachwiania ich wrażliwej równowagi.

Fot. Alicja Pawelec

W projekcie Rzeka nie jest rzeczą staramy się zwrócić uwagę na rzeki w najbliższej okolicy. Pokazać przedstawicielom lokalnej społeczności trochę inną perspektywę, dobrze znanych im miejsc, a przede wszystkim zwrócić uwagę,że nikt nie zadba o swoją najbliższą okolicę lepiej niż my sami.

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki / Save the Rivers Coalition

Projekt “Rzeka nie jest rzeczą” realizowany przez OTOP i Fundację Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl