Rozpoczynamy współpracę ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska - OTOP
Zdjęcie nurogęsi Cezarego Korkosza z aplą informującą o: tytule projektu "Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie", z logo Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, logo o współfinansowaniu projektu przez miasto stołeczne Warszawa oraz logo pawilonu Kamień. Na apli umieszczono także adres www OTOPu, czyli otop.org.pl.
Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie.
29 września 2023
Regulacja Wisły i budowa drogi wodnej E40 może doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków ptaków w Polsce.
2 października 2023
Pokaż wszystkie
Rozpoczynamy współpracę ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska

Samiec gąsiorka. Fot. Monika Klimowicz

Łączymy siły dla przyrody!

Przyroda to my i nasze otoczenie. Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć jej piękno. Nie tylko na łące czy w lesie, ale także w środku wielkiego miasta tętni życie, którego na co dzień nie dostrzegamy. Na drzewach i wewnątrz nich żyje mnóstwo organizmów, zieleń jest częścią naszej codzienności, a wiele roślin nie tylko cieszy oko, ale jest źródłem pożywienia dla ptaków, owadów i innych bezkręgowców. Tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki, natura żyje swoim życiem. Chcemy, abyście wiedzieli, jak ją chronić i wspierać, jak jej nie szkodzić. Chcemy pokazać Wam jej piękno, abyście ją pokochali i o nią dbali.

Dlatego właśnie postanowiliśmy ze sobą współpracować – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Stowarzyszenie Program Czysta Polska. OTOP daje ekspercką wiedzę, SPCP potrafi ją wykorzystać w konkretnych działaniach społecznych czy medialnych kampaniach informacyjnych. Zależy nam, by cenna przyrodnicza wiedza w przystępny sposób trafiała do Was.

Zaczynamy!

1 października 2023 roku, w Europejskim Dniu Ptaków, rozpoczynamy naszą współpracę. Dzięki niej będziemy mówić o ptakach, miejscach, w których żyją, i całym świecie przyrody. Będziemy wspólnie podglądać przyrodę, mówić o zagrożeniach dla niej i o tym, co robić, by to piękno wokół nas wciąż trwało w jak najlepszej kondycji. Jesteśmy częścią natury, jednym z jej wielu elementów. To niezwykle precyzyjna układanka, w której najmniejsza zmiana może spowodować stopniowe rozsypywanie się całości. Co się stanie, jeśli zniknie część ptaków? Co będzie, gdy zabraknie pszczół i innych zapylaczy? Jak zmieni się las, gdy nie będzie w nim drapieżników? Jak poradzimy sobie z materią organiczną, gdy wymrą organizmy rozkładające ją?

To nie są apokaliptyczne wizje. To się dzieje tu i teraz. Nawet jeśli jeszcze tego nie zauważamy, to musimy mieć świadomość, że żyjemy w erze szóstego wielkiego wymierania gatunków, w dobie kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Dlatego ważne są nawet najmniejsze działania na rzecz ochrony przyrody, w które może się włączyć każda i każdy z Was. Dwa stowarzyszenia łączą siły po to, by zrobić jak najwięcej dobrego dla natury i dla nas samych.

Dołącz do nas i działaj!

Na dobry początek zaproponujemy konkurs dotyczący ptaków, który już za parę dni wystartuje w aplikacji „Czysta Polska”. Pobierajcie aplikację i śledźcie ją na bieżąco. My już szykujemy nagrody!

Motto OTOP: Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej!

Motto Stowarzyszenia Program Czysta Polska: Inspirujemy, edukujemy, działamy!

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl