Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie. - OTOP
Rolnictwo, żywność i nasza dieta muszą się zmienić!
28 września 2023
Rozpoczynamy współpracę ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska
1 października 2023
Pokaż wszystkie
Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie.
Zdjęcie nurogęsi Cezarego Korkosza z aplą informującą o: tytule projektu "Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie", z logo Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, logo o współfinansowaniu projektu przez miasto stołeczne Warszawa oraz logo pawilonu Kamień. Na apli umieszczono także adres www OTOPu, czyli otop.org.pl.

Nurogęś, fot. Cezary Korkosz

O projekcie

„Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie” to cykl sześciu wykładów poświęconych wybranym gatunkom ptaków żyjących w Warszawie, a także ich ochronie i zagrożeniom. Przesłaniem projektu jest: poznaj, by polubić i chronić. Zapoznajemy mieszkańców Warszawy z zagadnieniami związanymi z ptakami miasta, rozwijamy ich wrażliwość ekologiczną. Uczymy dostrzegać, że zieleń miejska jest istotna zarówno dla ludzi, jak i dla przyrody. Ptaki są atrakcyjnym obiektem obserwacji, która rozwija uważność, sprzyja postawom sprzyjającym docenieniu i zachowaniu zieleni miejskiej.

Wykłady

Wykłady mają formę popularno-naukową. Prelegenci podkreślą wartość zróżnicowanej zieleni miejskiej jako środowiska ważnego dla ptaków w różnych momentach ich rocznego cyklu życia. Część wykładów porusza zagadnienia związane z okresem jesienno-zimowym w mieście (jesienna wędrówka ptaków, zimowanie). Inne skupiają się na potrzebach i sytuacji wybranych populacji ptaków lęgnących się w Warszawie, w tym wykorzystujących ekosystemy zbiorników wodnych i Wisły. Przedstawiamy zarówno pospolite, jak i rzadsze gatunki ptaków Warszawy. Uwagę słuchaczy zwracamy także na formę rekreacji polegającą na obserwacji ptaków i przyrody w ogóle oraz na znaczeniu takiej aktywności dla zaangażowania się w tzw. citizen science (naukę obywatelską). Citizen science, czyli udział obserwatorów w gromadzeniu danych ornitologicznych, jest ważnym działaniem, który OTOP promuje i na którym opiera regularnie prowadzony monitoring liczebności ptaków.
Wykłady prowadzą pracownicy OTOP, którzy posiadają dorobek naukowy, a także doświadczenie w przygotowaniu i prowadzeniu wykładów.

 

„Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie” jest zadaniem realizowanym przez OTOP i współfinansowanym przez Urząd m. st. Warszawy, we współpracy z pawilonem „Kamień” Zarządu Zieleni m. st. Warszawy (miejsce dla pięciu spośród sześciu wykładów). 

 

Tytuł projektu: Ptasia stolica. Cykl wykładów o ptakach w Warszawie. 

Okres realizacji: od 25.09.2023 r. do 10.12.2023 r.

Wykłady, harmonogram: 

  • 04. października, godz. 18:00, pawilon Kamień, Wybrzeże Puckie 1. „Wędrówki ptaków”, Bartosz Smyk, OTOP;
  • 18. października, godz. 18:00, pawilon Kamień, Wybrzeże Puckie 1. Citizen science. Jak ważny jest udział obserwatorów ptaków w badaniach ornitologicznych?”, Tomasz Chodkiewicz, OTOP;
  • 26. października, godz. 11:00, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW), Krakowskie Przedmieście 66. Wstęp do ornitologii. Co obowiązkowo powinniśmy wiedzieć o ptakach”. Łukasz Wardecki, OTOP.
  • 08. listopada, godz. 18:00, pawilon Kamień, Wybrzeże Puckie 1. Zimowanie krzyżówki w Warszawie w latach 2010-2019″, Fatima Hayatli, OTOP;
  • 22. listopada, godz. 18:00, pawilon Kamień, Wybrzeże Puckie 1. Czerwona lista ptaków Polski”, Bartosz Smyk, OTOP;
  • 07. grudnia, godz. 18:00, pawilon Kamień, Wybrzeże Puckie 1. „Co słychać u warszawskich mandarynek, Fatima Hayatli, OTOP.

Finansowanie: Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa

Budżet: 11 500,00 złotych

Materiały edukacyjne: 

Zakładka „Ptaki warszawskiej Wisły”

Ulotka „Nie mieszkasz sam” o ptakach gnieżdżących się w budynkach

Osoba do kontaktu w sprawach dotyczących projektu:

Anna Woloszczuk: anna.woloszczuk@otop.org.pl

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl