Stan populacji kraski w Europie | konferencja międzynarodowa - OTOP
Zdjęcie pokrzewki aksamitnej na ziemi w otoczeniu liści. Forotgrałowała Ola Janiszewska.
Pokrzewka aksamitna na warszawskiej Patelni
9 listopada 2023
Dzień Dziecka nad Wełną
16 listopada 2023
Pokaż wszystkie
Stan populacji kraski w Europie | konferencja międzynarodowa
Zapraszamy na konferencję międzynarodową pt. „European Roller International Meeting – Stan populacji kraski (Coracias garrulus) w Europie”

Konferencja jest organizowana w ramach projektu pn. „Czynna ochrona kraski Coracias garrulus na Równinie Kurpiowskiej” nr POIS.02.04.00-00-0023/17, współfinansowanego przez Unię Europejską ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

Spotkanie to będzie platformą wymiany doświadczeń w zakresie skutecznej aktywnej ochrony kraski.  Jak dotąd, pomimo szeregu projektów i działań ochronnych, nie udało się powstrzymać spadku lub nawet zanikania populacji krasek w północnych regionach Europy – Łotwie, Litwie, Białorusi. W Polsce, mimo stosowania wszelkich dostępnych metod ochrony gatunku, jej liczebność drastycznie spadła. Jednakże, w Europie Południowej, gdzie przeprowadzono projekty ochrony czynnej, populacje kraski zachowały swoją liczebność i zaczęły rosnąć. Dzieje się tak na przykład na Węgrzech i w Serbii. Najbardziej spektakularnym i obiecującym wydarzeniem jest powrót kraski, jako gatunku lęgowego na Słowacji. Kraska zaczęła się rozmnażać tam ponownie od 2020 roku, zwiększając liczebność z 6 par lęgowych w 2020, do 18 par lęgowych  w 2023! Wzrost populacji tego gatunku u naszych południowych sąsiadów rodzi nadzieję na powrót tego gatunku na południowe stanowiska w Polsce i być może rozwój populacji w naszym kraju i innych krajach Europy Północnej. Czy kraska powtórzy spektakularne rozszerzenie zasięgu jak to się dzieje aktualnie u żołny?

Język

Oficjalnym językiem spotkania jest język angielski. Tłumaczenie nie będzie zapewnione.

Koszty podróży/zakwaterowania/posiłków

Koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia zaproszonych uczestników zostaną pokryte przez OTOP w ramach budżetu projektu. 

Program spotkania

Program planowanego spotkania znajduje się TUTAJ

Miejsce spotkania

Ibis Styles Centrum, ul. Zagórna 1A, Warszawa

Zgłoszenia prosimy przesyłać za pośrednictwem formularza do 17 listopada 2023 r. przy użyciu formularza [klik]

 

Donacja

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl