Dzień Dziecka nad Wełną - OTOP
Stan populacji kraski w Europie | konferencja międzynarodowa
14 listopada 2023
Efekty prac uczestników warsztatów Wełniany Krajobraz - fotografie wykonane techniką cyjanotypii
Wełniany Krajobraz – warsztaty
16 listopada 2023
Pokaż wszystkie
Dzień Dziecka nad Wełną

W sobotę 3 czerwca nad Wełną odbył się Dzień Młynów będący jednocześnie obchodami Dnia Dziecka. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć! Na ten dzień zaplanowaliśmy aktywności dla całej rodziny.
Przez cały dzień dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych związanych z tematyką rzeki. Można było wykonać specjalną pocztówkę z roślin rosnących nad rzeką, stworzyć i pomalować zwierzęta z rzecznych otoczaków i udekorować rybną zawieszkę. Ogromną popularnością cieszyło się malowanie drewnianych tabliczek z życzeniami dla rzek, które uczestnicy mieli okazję także nagrać.

Fot. Marek Elas

Dla dzieci oczywiście najważniejsza jest zabawa w ruchu, dlatego zabawa w wyszukiwanie ukrytych na terenie muzeum pytań oraz wspólne szukanie odpowiedzi na rzeczne pytanie było strzałem w dziesiątkę. Liczne, wieloosobowe drużyny walczyły, żeby przejść przez trudną serię pytań. Na koniec każde z dzieci musiało wymyślić, co powiedziałaby nam rzeka, gdyby mogła mówić. Wspaniale pokazywało naszą wrodzoną bliskość z przyrodą, którą czasami tracimy w momencie dorastania.

Uczestników pikniku zabraliśmy na dwie wycieczki, podczas których badaliśmy rzekę. Szukaliśmy muszli, zwierząt pod kamieniami, mierzyliśmy temperaturę wody. Zadawaliśmy sobie też pytanie, jaka rzeka podoba nam się najbardziej i czy Wełna spełnia te kryteria.

Fot. Marek Elas

Zaproponowane przez nas aktywności cieszyły się dużym powodzeniem i mamy nadzieję, że zarówno mali jak i duzi uczestnicy świetnie się bawili. Jednocześnie była to fantastyczna okazja do budowania więzi z rzeką. Chcieliśmy zwrócić uwagę, na to, że rzeka jest obecna w naszym życiu nawet jeśli na co dzień nie zwracamy uwagi na jej bliskość.

Stoisko podczas Dnia Dziecka zostało zorganizowane w ramach projektu „Rzeka nie jest rzeczą” prowadzonego przez OTOP i Fundację Greenmind.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl