Welski Krajobraz – warsztaty - OTOP
Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wełną
16 listopada 2023
Czynna ochrona kraski na Równinie Kurpiowskiej | Zapraszamy na seminarium
6 grudnia 2023
Pokaż wszystkie
Welski Krajobraz – warsztaty

Fot. Zygmunt Mezykowski

W środę 20 września 2023 roku zaprosiliśmy sąsiadów rzeki Wel na warsztaty fotograficzne związane z krajobrazem rzeki.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej wycieczki nad jezioro Lidzbarskie, przez które przepływa Wel, gdzie z powodzeniem poszukiwaliśmy inspiracji. Przyglądaliśmy się rzece, jej otoczeniu, wspólnie staraliśmy się wychwycić elementy charakterystyczne dla Welu. Następnie Tomek Kaczor wprowadził uczestników we wspaniały świat fotografii. Warto nadmienić, że Tomek jest laureatem nagrody World Press Photo.

Żeby było ciekawiej, do udokumentowania naszej wycieczki użyliśmy jednej z najstarszych technik fotograficznych, czyli cyjanotypii. Z jej pomocą utrwalaliśmy krajobraz rzeki Wel w skali 1:1. W efekcie warsztatów powstały piękne prace, czyli światłoczułe obrazki dokumentujące głównie kształty roślin rosnących nad rzeką.

Fot. Zygmunt Mezykowski

Drugą część warsztatów odbyliśmy tydzień później w środę 27 września. Tym razem wykonywaliśmy mapy rzeki Wel również techniką cyjanotypii. Ponownie odbyliśmy spacer, po którym zrobiliśmy tzw. “blue print” czyli mapę/schemat rzeki w technice cyjanotypii. Dodatkowo uczestnicy zapoznali się z grafiką warsztatową a dokładniej techniką linorytu. Za jej pomocą tworzyliśmy między innymi ilustracje rzeki i jej przyrody. Spotkanie prowadził Jerzy Parfianowicz — kulturoznawca, animator kultury, grafik. Twórca między innymi map krajoznawczych oraz cyklu plakatów typograficznych przedstawiających polskie rzeki.

Fot. Zygmunt Mezykowski

W toku rozmów, anegdot i historii powstawały subiektywne mapy przestawiające krajobraz i okolice rzeki Wel. Uczestnicy świetnie się bawili, jednocześnie eksplorując przenikające się obszary kultury, krajobrazu i historii.
Oba dni warsztatów świetnie się udały dzięki uczestnikom, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że uczestnicy wynieśli z warsztatów świeże spojrzenie na najbliższą sobie rzekę oraz będą chętniej angażowali się w sprawy dotyczące Welu.

Fot. Zygmunt Mezykowski

Warsztaty „Welski Krajobraz” zostały zrealizowane przez Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz w ramach projektu „Rzeka nie jest rzeczą” prowadzonego przez Fundację Greenmind i OTOP.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Wpłacam