Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wełną - OTOP
Wycieczka rowerowa śladem Welu
16 listopada 2023
Welski Krajobraz – warsztaty
20 listopada 2023
Pokaż wszystkie
Spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wełną

W niedzielę 1 października 2023 wspólnie z Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zorganizowaliśmy spacer hydromorfologiczny nad rzeką Wełną.
Hydromorfologia zajmuje się opisywaniem hydrologicznych i morfologicznych (fizycznych) elementów, które budują rzekę. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję spróbować określić stopień naturalności rzeki. Budowa koryta, skarp, typ nurtu, roślinność w rzece oraz na brzegach, skarpy czy sztuczne umocnienia – to wszystko elementy, na które wspólnie patrzyliśmy krytycznym okiem badacza. Uczyliśmy się, na jakie elementy środowiska zwracać uwagę, żeby znaleźć zarówno ślady naturalności jak i ślady przekształceń dokonanych przez człowieka, czyli zmian antropogenicznych.

Fot. Irka Jazurkiewicz

Wszyscy spróbowali przeprowadzić ocenę rzeki metodą Hydromorfologicznego Indeksu Rzecznego, wykorzystywanego przy monitoringu stanu wód przez instytucje państwowe i naukowców. Metoda okazała się bardzo przyjazna i nieskomplikowana nawet dla nowicjuszy, chociaż aby w pełni wykorzystać jej możliwości, wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia na rzekach o różnym stopniu przekształcenia.

Wełna okazała się rzeką o bardzo wysokim stopniu naturalności. Obserwowaliśmy elementy morfologiczne charakterystyczne dla dzikich rzek — bystrza, plosa, odsypiska brzegowe, erodujące podcięcia brzegu. Dużą ciekawostką dla wielu osób były słaborozmywalne pokłady gliny w dnie, tworzące masywne „bloki” w korycie rzeki.

Fot. Irka Jazurkiewicz

Jednocześnie przyglądaliśmy się naszej relacji z rzeką. Czy jest nam bliska, jakie cechy decydują o tym czy chętnie spędzamy nad nią czas? Czy mamy wspomnienia związane z rzeką Wełną, czy w ogóle z rzekami? Liczymy na to, że w przyszłości uczestnicy chętniej zwrócą uwagę na rzeki w ich najbliższym otoczeniu.

Fot. Irka Jazurkiewicz

 

BioBlitz hydromorfologiczny jest realizowany w ramach projektu „Rzeka nie jest rzeczą”.

Projekt realizowany jest przez OTOP i Fundację Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl