Zimowe ptakoliczenie 2024 | wyniki - OTOP
Lodówka na tle toni wodnej
Najlepsze miejsca dla zimujących ptaków wodnych
8 lutego 2024
Poszukujemy: specjalistki/ty ds. polityki klimatycznej
16 lutego 2024
Pokaż wszystkie
Zimowe ptakoliczenie 2024 | wyniki

Wróbel Fot. Joanna Kończak

20 jubileuszowe Zimowe ptakoliczenie 2024 przeszło już do historii. Przypominamy, że w ostatni weekend stycznia ochotnicy z całej Polski ruszyli w teren, żeby policzyć ptaki. Niektórzy wybrali się na zorganizowane przez Wolontariuszki i Wolontariuszy wydarzenia, inni sami ruszyli na wycieczki czy też spacery. Niektórzy uczestnicy zdecydowali się na krótszą wyprawę — jedynie do własnego okna, skąd obserwowali i notowali ptaki w okolicy czy też przydomowym karmniku.
Niezależnie do której grupy obserwatorów się zaliczasz — dziękujemy!

Fot. Ania Paszkowska

Kilka słów o samych spacerach

Łącznie zgłoszono 136 zorganizowanych wydarzeń. Natomiast według danych z Elektronicznej Karty Obserwacji odbyło się aż 355 liczeń indywidualnych. Łącznie podczas weekendu ptaki liczyło 2260 osób!
W tym roku daliśmy też uczestnikom możliwość wypowiedzenia się na temat zorganizowanych spacerów. Ankiety wypełniło 49 osób, za co serdecznie dziękujemy.
Pytaliśmy m.in. o to, co najbardziej podobało się uczestnikom w zorganizowanych wydarzeniach. Nie czujemy się zaskoczeni, że pierwszą i najczęstszą odpowiedzią były ptaki 🙂 Ponadto uczestnicy i uczestniczki docenili przede wszystkim osoby prowadzące wydarzenia, zwrócili uwagę na ich humor i dużą wiedzę, dzięki której mogli przekazać masę ciekawych informacji. Oczywiście ważna też była przyjazna i miła atmosfera oraz możliwość obserwowania ptaków w grupie pasjonatów.

Fot. Iga Słomkiewicz-Szewczuk

Oczywiście daliśmy również pole do konstruktywnej krytyki i zapytaliśmy, co jako organizatorzy, moglibyśmy, poprawić. Tak samo jak w poprzednim pytaniu tutaj też wiele odpowiedzi się powtarzało. Zdaniem uczestników i uczestniczek moglibyśmy poprawić: nic, pogodę (wierzcie, pracujemy nad tym, ale chwilowo bez spektakularnych sukcesów 🙂 ) oraz organizować więcej wydarzeń i spacerów. Odpowiadając na ostatni zarzut, przypominamy, że już w połowie maja organizujemy Światowe Dni Ptaków Wędrownych!

Fot. Michał Kowalczuk

Niektórzy z przewodników są ofiarami własnego sukcesu, ponieważ pojawił się zarzut, że grupy były za duże i powinny być wprowadzone ograniczenia w liczbie spacerowiczów.
Pomimo że uczestnicy docenili możliwość skorzystania z lunety podczas spaceru, to pojawiły się prośby o większą liczbę lornetek dostępnych dla uczestników. Pragniemy wyjaśnić, że Wolontariuszki i Wolontariusze nie zawsze mają możliwość zorganizowania większej ich ilości. Dlatego zawsze prosimy wszystkich uczestników o zabieranie własnego sprzętu optycznego, jeśli tylko takowy posiadają. My tymczasem dołożymy wszelkich starań, by ograniczyć ewentualne niedobory.

Fot. Artur Tetiurka

Ptaki w liczbach

Wiemy już, ile odbyło się wycieczek i spacerów, no ale przecież w ptakoliczeniu najważniejsze jest liczenie ptaków! W tym roku uczestnikom i uczestniczkom udało się zaobserwować 128 gatunków. W tej liczbie uwzględniliśmy też takie grupy jak np. gęsi nieoznaczone, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że niewprawnym obserwatorom czasami ciężko jest precyzyjnie oznaczyć osobniki do gatunku, zwłaszcza w przypadku gatunków bardzo podobnych. Nasza akcja jest przecież skierowana do każdego! W sumie udało się zaobserwować 102039 osobników ptaków.
Tak jak w ubiegłym roku udowodniliśmy, że w grupie siła! Zerknęliśmy, komu udało się zaobserwować najwięcej osobników ptaków. Świetnym okiem wykazali się uczestnicy i uczestniczki spaceru zorganizowanego przez Martę Rogalską dla członków Łódzkiej Grupy Lokalnej OTOP. Ośmiu osobom udało się wypatrzeć łącznie 17442 osobników ptaków! Na drugim miejscu znalazła się wycieczka 24 osób podczas wydarzenia zorganizowanego przez Olgę Betańską w Parku Narodowym Ujście Warty, gdzie zaobserwowano 1970 osobników ptaków. Trzecie miejsce zajęła prężna 26-osobowa grupa osób podczas wydarzenia zorganizowanego przez Marcina Borowika, w ramach Częstochowskiej Grupy OTOP, obserwując 1604 osobniki ptaków.

Fot. Maria Chmielarz – Podejko

Wyniki Zimowego ptakoliczenia 2024

Ponownie, najczęściej obserwowanym podczas spacerów gatunkiem była krzyżówka (20484 osobników). Drugie miejsce w tym roku zajęły gęsi (13913 osobników). Jakie? Niestety nieoznaczone. Uczestnicy przesyłali nam informacje o migrujących stadach, ale często nie byli pewni oznaczenia gatunku. Dlatego też, żeby nie zafałszować wyników, bezpieczniej było zostać przy oznaczeniu do podrodziny, czyli właśnie gęsi. Trzecie miejsce w tym roku należało do gawrona (6137 osobników). Zmiany w stosunku do ubiegłorocznego liczenia są względnie niewielkie. Krzyżówka znów rozsiadła się na tronie. Gawron zanotował spadek z miejsca drugiego na trzecie. A ubiegłoroczna zdobywczyni drugiego miejsca, czyli kawka spadła na miejsce szóste.

A które miejsce zajął nasz tegoroczny bohater zimy, czyli wróbel? Jeszcze we wstępnym podsumowaniu zajmował trzecie miejsce, ale niestety nie udało mu się utrzymać tej pozycji i ostatecznie zajął zaszczytne czwarte miejsce (5239 osobników).

Podobnie jak w ubiegłym roku udało się zaobserwować kilka gatunków goszczących u nas zimą, czyli jera (108), lodówkę (38) i bielaczka (30). Są to obserwacje nieliczne, ale równie ważne i ciekawe. Zawsze zwracamy też uwagę na gatunki, które wzbudziły w obserwatorach szczególnie dużo emocji. Należą do ich m.in. wąsatka (2), kania ruda (1), bernikla białolica (100). Oczywiście nie mogło zabraknąć też obserwacji „celebrytki z warszawskiej patelni”, czyli pokrzewki aksamitnej 🙂

Pierwszą dwudziestkę Zimowego ptakoliczenia 2024 przedstawia tabela:

To jeszcze nie koniec

Ponieważ Zimowe ptakolicznie co roku wypada podczas ferii któregoś województwa, pytaliście czy można zorganizować wyjście i policzyć ptaki w innym terminie, często bardzo bliskim ostatniego weekendu stycznia. Oczywiście uważamy, że każda okazja do wyjścia w teren i obcowania z ptakami jest dobra. Żeby nie zaburzać zbieranych stricte podczas Zimowego ptakoliczenia wyników, to zbieramy te obserwacje w osobnym zestawieniu. W tym roku odbyło się 14 liczeń poza Zimowym ptakoliczeniem. Wzięło w nich udział 37 osób.
W sumie zaobserwowano 950 osobników z 38 gatunków ptaków.

Wyniki tych liczeń przedstawia tabela:

Zaproszenie na ŚDPW

Kolejne wydarzenie już na wiosnę! Zapraszamy na trzydniowe obchody Światowych Dni Ptaków Wędrownych. W weekend 10-12 maja 2024 znów spotkamy się podczas wycieczek i wydarzeń! Pamiętajcie jednak, że nasi Wolontariusze i Wolontariuszki to zazwyczaj profesjonalni ornitolodzy, dla których wiosna to czas wytężonej pracy badawczej.
Dlatego już teraz namawiamy, aby samodzielnie wybrać się w teren, a może nawet zorganizować własne wydarzenie! Pamiętajcie — udział nawet kilku osób, może być fantastycznym doświadczeniem. O wszystkim będziemy informować tutaj i w naszych mediach społecznościowych.

Fot. Krzysztof Piosik

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl