Obszary Natura 2000 nad Zatoką Pucką, Władysławowo 17 maja 2011 - OTOP
Interwencje ekologiczne w obronie ostoi Natura 2000. Praktyczny poradnik
25 lipca 2010
Bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku
25 lipca 2010
Pokaż wszystkie
Obszary Natura 2000 nad Zatoką Pucką, Władysławowo 17 maja 2011

17 maja 2011 we Władysławowie odbyły się, zorganizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, warsztaty dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych poświęcone obszarom Natura 2000 nad Zatoką Pucką. Gościny organizatorom i uczestnikom szkolenia udzieliła Błękitna Szkoła we Władysławowie, działająca przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym.

Tematem warsztatów były zasady, idea i podstawy prawne funkcjonowania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Przedstawione zostały obszary „naturowe” nad Zatoką Pucką, ze szczególnym uwzględnieniem rezerwatu przyrody Beka. OTOP od lat prowadzi w rezerwacie zabiegi ochronne, których celem jest przywrócenie i utrzymanie cennych łąk nadmorskich – siedliska, będącego także ważnym miejscem życia ptaków siewkowych, zarówno lęgowych, jak i tych, które zatrzymują się tutaj w czasie jesiennych i wiosennych wędrówek.

fot. Lucyna Bizewska

fot. Lucyna Bizewska

Uczestnicy warsztatów mogli poznać bliżej ten teren  w czasie wycieczki do rezerwatu i przejścia trasą nowej ścieżki edukacyjnej, na której ustawiono 10 tablic informacyjnych. Wycieczka była również okazją do wyjaśnienia rodzaju i celu zabiegów z zakresu ochrony czynnej, prowadzonych przez OTOP w rezerwacie.

Fot. Bartosz Płóciennik

Fot. Bartosz Płóciennik

Na zakończenie nauczyciele otrzymali zestaw materiałów szkoleniowych, wśród których były między innymi: prezentacja oraz publikacje OTOP na temat sieci obszarów chronionych Natura 2000, propozycja zagadnień do analizy dla uczniów i pytań kontrolnych związanych z Naturą 2000, a także zestaw widokówek pokazujących wartości przyrodnicze Beki.

Warsztaty dla nauczycieli odbyły się  w ramach projektu “Obszary Natura 2000 skarbem naszego regionu. Oferta edukacyjna dla szkół”, finansowanemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Więcej o nowej ścieżce edukacyjnej w rezerwacie Beka

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl