OTOP zaprasza na szkolenie nauczycieli z Pomorza
9 kwietnia 2011
Laur „Najlepszym z Najlepszych” dla Małgorzaty Górskiej
12 kwietnia 2011
Pokaż wszystkie
Rusza 12. sezon liczeń MPPL

11 kwietnia pierwsi obserwatorzy wyruszą w teren, by liczyć ptaki w ramach programu Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych. To już 12. rok monitoringu, który z roku na rok dostarcza coraz lepszych i dokładniejszych danych. Dotychczasowe wyniki dostępne są w BAZIE DANYCH MONITORINGU PTAKÓW.

W programie liczenia odbywają się na kwadratach o powierzchni 1 km2, na których obserwatorzy zapisują wszystkie stwierdzone ptaki na dwóch transektach o długości 1 km. W tym sezonie wolontariusze zgłosili się już do monitorowania ponad 750 takich powierzchni. Oznacza to kolejny wzrost ich liczby w porównaniu z sezonem poprzednim. W tym roku będzie on bardzo znaczący i może przekroczyć nawet 100 kwadratów!

Nastąpiły pewne zmiany w protokole prac terenowych MPPL oraz w instrukcji liczeń. Uaktualnione pliki dostępne są TUTAJ

Zapraszamy do udziału w programie! Jeśli umiesz rozpoznawać ptaki po wyglądzie i głosach i chcesz pomóc nam zbierać te cenne dane – zapisz się na wolny kwadrat i wejdź tu.

Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL) to długofalowy program, którego celem jest uzyskanie corocznych wskaźników liczebności ok. 100 najpowszechniej występujących w Polsce gatunków ptaków. Program stanowi część Państwowego Monitoringu Środowiska koordynowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl