Promocja Doliny Dolnego Bugu w Janowie Podlaskim
24 maja 2011
OTOP zaprasza na nadbużańskie wycieczki w Kuligowie
25 maja 2011
Pokaż wszystkie
Nowa ścieżka edukacyjna na Bece

Miłośnicy przyrody odwiedzający położony nad Zatoką Pucką rezerwat Beka mogą już korzystać z nowej ścieżki edukacyjnej przygotowanej przez OTOP. Dzięki niej można podziwiać przyrodę Beki bez stwarzania zagrożenia dla występujących na niej cennych gatunków i siedlisk.

Rezerwat Beka został powołany w 1988 roku dla ochrony ptaków lęgowych i przelotnych oraz dla zachowania cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. solnisk nadmorskich czy łąk trzęślicowych. Od 1999 działania ochronne na Bece są prowadzone przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków we współpracy z  regionalnymi władzami (Wojewódzki Konserwator Przyrody w Gdańsku). Dużą pomocą w pracach w rezerwacie są wolontariusze (m.in. uczestnicy organizowanych co roku obozów – więcej informacji o tegorocznym „Bekowisku” można znaleźć tutaj).

Rozpoczyna się przy moście na Zagórskiej Strudze, wyznaczającej południową granicę rezerwatu. Dalej biegnie na północ po wale przeciwsztormowym, który chroni łąki okolicznych rolników przed zalewaniem wodami Zatoki Puckiej wdzierającymi się na Bekę w czasie jesiennych i zimowych sztormów. Wał kończy się u nasady Kępy Puckiej – tam ścieżka skręca w prawo i gruntową drogą prowadzi do ujścia Kanału Mrzezińskiego.

Od początku lipca do końca lutego spacer ścieżką można kontynuować, idąc od ujścia Kanału Mrzezińskiego na południe, równolegle do plaży, aż do ruin dawnej osady Beka. Mijając osadę ścieżka skręca na zachód, na drogę wzdłuż Kanału Beka, wiodącą z powrotem do wału przeciwsztormowego. Od 1 marca do końca czerwca cały ten odcinek jest niedostępny dla turystów z uwagi na konieczność zapewnienia spokoju gniazdującym ptakom.

Na trasie ścieżki ustawiono 10 tablic informacyjnych z wieloma ciekawymi informacjami na temat roślin, zwierząt i zjawisk przyrodniczych , które po drodze można obserwować. Trzy tablice poświęcono ptakom, które dla wielu miłośników przyrody są głównym celem odwiedzin w rezerwacie. Choć w ostatnich latach nie udało się tego potwierdzić – Beka to prawdopodobnie jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie przystępuje do lęgów biegus zmienny. Biegusy licznie zatrzymują się tu w czasie wędrówek. Mieszkańcami Beki są też czajki, krwawodzioby i kszyki. Jedną z najważniejszych ostoi w Polsce ma tu pliszka cytrynowa.

Ptaki do życia potrzebują odpowiednich warunków siedliskowych. Na Bece znajdują je m.in. dzięki koordynowanym przez OTOP zabiegom z zakresu czynnej ochrony. Dzięki nim udało się w wielu miejscach odtworzyć nadmorskie solniska, które jeszcze kilkanaście lat temu były niemal całkowicie zarośnięte trzciną. W północnej części rezerwatu można podziwiać cenne młaki i łąki trzęślicowe. Do najcenniejszych roślin należą tu storczyki, wśród których jest też chroniony Dyrektywą Siedliskową UE lipiennik Loesela. Poza okresem lęgowym ptaków istnieje możliwość przekonania się na własne oczy, jak wygląda brzeg morski, na którym bez ingerencji człowieka funkcjonują naturalne procesy, takie jak abrazja czy odkładanie kidziny (materii organicznej wyrzucanej na ląd przez fale).

Więcej o rezerwacie Beka można przeczytać tutaj

Ścieżka edukacyjna w rezerwacie powstała w ramach projektu „Obszary Natura 2000 skarbem naszego regionu. Oferta edukacyjna dla szkół”, finansowanemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Więcej.


 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl