Dzięki Wam konik ma imię!
14 czerwca 2011
OTOP w Europejskiej Radzie BirdLife International
17 czerwca 2011
Pokaż wszystkie
Geolokatory ukraińskich wodniczek odzyskane

Jest to w tej chwili jedna z kluczowych kwestii dla ochrony tego gatunku, gdyż  o ile tereny lęgowe wodniczek w Europie są już relatywnie dobrze rozpoznane i w większości chronione to miejsca przebywania ptaków w Afryce wciąż stanowią zagadkę. Aby więc nie zniweczyć wysiłku włożonego w ochronę wodniczki na terenach lęgowych, OTOP współpracuje z BirdLife International Aquatic Warbler Conservation Team (AWCT) w celu identyfikacji zimowisk tego gatunku w Afryce.
 

fot. Volker Salewski

W ciągu tygodnia, udało się schwytać 6 ptaków, którym w zeszłym roku założono geolokatory, jednak odzyskano tylko 4 z nich gdyż 2 ptaki nie posiadały już urządzeń, które najprawdopodobniej odpadły gdzieś w trakcie wędrówki. Udało się też schwytać 5 z 12 ptaków z grupy kontrolnej, czyli takich które zostały w zeszłym roku schwytane i jedynie zaobrączkowane bez zainstalowania im geolokatorów. Biorąc pod uwagę wielkość wodniczek jest to jednak duży sukces, gdyż prawdopodobieństwo schwytania danego osobnika co roku nie jest duże.

Wodniczki są jak dotąd najmniejszymi ptakami, którym zainstalowano geolokatory, co było możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii opracowanej w 2010 roku. Odzyskane urządzenia, ważące zaledwie 0,6 g zostały wysłane do Szwajcarii gdzie zostaną z nich odzyskane dane, które po przeanalizowaniu dostarczą informacji gdzie przebywały ptaki w ciągu całego roku. Urządzenia te są mocowane do grzbietów ptaków i zapisywane są w nich czasy wschodów i zachodów słońca. Dzięki temu z dosyć dużą dokładnością (do ok. 50 km) można określić długość i szerokość geograficzną miejsc przebywania ptaków przez cały okres ich wędrówki i zimowania. Prawdopodobnie wstępne wyniki będziemy mogli poznać już pod koniec czerwca, jednak na pełne opracowanie będziemy musieli poczekać do lata.

Akcja obrączkowania wodniczek nie została jeszcze zakończona jest więc szansa na złapanie kolejnych ptaków z urządzeniami. Życzymy więc dalszych sukcesów naszym ukraińskim kolegom.
 

fot. Volker Salewski

Projekt badań migracji wodniczek przy wykorzystaniu geolokatorów jest koordynowany przez:
Anatoly Poluda (kierownik naukowy i logistyczny projektu na Ukrainie)
Volker Salewski (kierownik naukowy projektu)
Martin Flade (prezes AWCT, pomysłodawca i kierownik zarządzający projektu)

Projekt jest realizowany we współpracy naukowo-technicznej ze Szwajcarską Stacją Ornitologiczną (Felix Liechti, Steffen Hahn)

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl