VIII Liczenie Derkaczy na Bagnie Całowanie - OTOP
OTOP za nową strategią UE na rzecz różnorodności biologicznej
21 czerwca 2011
Spring Alive – w Polsce bociany górą!
29 czerwca 2011
Pokaż wszystkie
VIII Liczenie Derkaczy na Bagnie Całowanie

Bagno Całowanie jest jednym z największych torfowisk niskich na terenie Mazowsza.  Jest obszarem oficjalnie chronionym w ramach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz jako obszar sieci Natura 2000 wyznaczony na podstawie Dyrektywy Siedliskowej. Bagno Całowanie to również ostoja ptaków o znaczeniu międzynarodowym (IBA), która swój status zawdzięcza przede wszystkim licznie występującym tu derkaczom.

Od 7 lat Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Centrum Ochrony Mokradeł organizują na przełomie czerwca i lipca nocne liczenie derkaczy i innych ptaków, które właśnie nocą wykazują najwyższą aktywność głosową (kropiatki, przepiórki, brzęczki, strumieniówki i świerszczaki). W tym roku miejscem zbiórki jest szkoła podstawowa w Osiecku, gdzie po przyjeździe uczestników odbywa się prezentacja poświęcona inwentaryzowanym gatunkom połączona z nauką rozpoznawania ich głosów (w tym roku prelegentami będą Michał Maniakowski i Michał Budka). Podczas ubiegłorocznej akcji udało się naliczyć łącznie 100 odzywających się samców derkacza, co jest historycznym rekordem dla Bagna Całowanie.

Osoby chętne do wzięcia udziału w liczeniu powinny do 29 czerwca br. wysłać swoje zgłoszenie na adres: cmok(at)bagna.pl Zbiórka w szkole w Osiecku 1 lipca o godzinie 20.30. Rozpoczęcie kontroli terenowych jest zaplanowane na godzinę 22. Na zakończenie organizatorzy przewidzieli ognisko, a dla chętnych – nocleg w szkole. Planując udział w akcji należy pamiętać o zabraniu kaloszy, latarki, środka do odstraszania komarów, kompasu, a także śpiwora i karimaty oraz jedzenia i napojów na ognisko.             

Mapa dojazdu:

Wyświetl większą mapę

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl