Spring Alive – w Polsce bociany górą! - OTOP
VIII Liczenie Derkaczy na Bagnie Całowanie
27 czerwca 2011
Polska prezydencja szansą dla europejskiej przyrody
1 lipca 2011
Pokaż wszystkie
Spring Alive – w Polsce bociany górą!

W zakończonej właśnie 6. europejskiej edycji kampanii Spring Alive Polska zajęła 2. miejsce pod względem liczby zaobserwowanych bocianów białych!

Uczestnicy akcji z całej Europy zarejestrowali w tym roku ponad 125 tysięcy obserwacji “posłańców wiosny”. W Polsce odnotowano 4230 spotkań z bocianami białymi, jaskółkami dymówkami, kukułkami, jerzykami i żołnami, co pozwoliło nam na zajęcie 5. miejsca w ogólnej klasyfikacji – wyprzedzili nas tylko Włosi, Rosjanie, Czesi i Białorusini. Jednak gdyby uwzględnić tylko liczbę obserwacji bocianów, wówczas znaleźlibyśmy się na 2. miejscu (za Rosją).

Kampania wzbudza zainteresowanie ptasimi migracjami oraz uświadamia zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, które wpływają na fenologię ptaków (zmiany w terminach wędrówek, lęgów oraz dostępności owadów stanowiących bazę pokarmową). Wypatrywanie “posłańców wiosny”, rejestrowanie dat ich przylotów oraz śledzenie trendów w poszczególnych krajach biorących udział w kampanii pozwoli uczestniczyć każdemu z nas w społecznym monitoringu stanu środowiska.

W tegorocznej edycji kampanii Spring Alive najczęściej obserwowanym gatunkiem była jaskółka dymówka – 36% obserwacji. Na drugim miejscu znalazł się jerzyk – 29%, na trzecim kukułka – 23%. Bocian biały znalazł się dopiero na 4. miejscu – z 10%. Liczba obserwacji żołny – gatunku gniazdującego głównie na południu Europy – stanowiła 3% wszystkich wpisów na stronie projektu.

Od września wystartuje edycja afrykańska Spring Alive. Obserwatorzy z Afryki będą mogli dodawać swoje obserwacje do końca listopada, dzięki czemu na stronie www.springalive.net będziemy mogli zobaczyć dalszy ciąg cyklu migracyjnego wybranych gatunków ptaków.

Rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny dla dzieci, w którym aparaty fotograficzne ufundowała firma Canon, a albumy o ptakach wydawnictwo Multico. Zwycięskie zdjęcie nadesłała 10-letnia Joanna Kujawa z Zaniemyśla w województwie wielkopolskim.

Autor zdjęcia: Cezary Korkosz

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl